Kvalifikatsioonide tunnustamine

Tunnustamise aluseks on kvalifikatsiooni (diplomi, tunnistuse, akadeemilise kraadi, tiitli, nimetuse, kutsekvalifikatsiooni jne) hindamine ning Eesti haridussüsteemi haridustasemetele ja kõrghariduse astmetele vastavuse määramine.

Kutsealane tunnustamine

Teises riigis töötamiseks peab päritoluriigi kvalifikatsioon olema tunnustatud ka vastuvõtva riigi poolt. Sageli ei ole kvalifikatsiooni tunnustamine automaatne, kuna haridussüsteemid ja tööturu traditsioonid on riigiti väga erinevad.

Euroopas on liikmesriigiti erinevad kutsealad seadustega reguleeritud – riiklikult võib olla kehtestatud teatud hariduse või töökogemuse nõue. Reguleeritud kutse puhul vajab välisriigi kvalifikatsioon enne vaba juurdepääsu tööturule vastuvõtva riigi pädeva organi heakskiitu. Mitte-reguleeritud kutsealade puhul on juurdepääs teise riigi tööturule vaba, ning tööle võtmise otsustab tööandja.

Õpetaja kutsekvalifikatsiooni tunnustamisel on pädevaks organiks Haridus-  ja Teadusministeerium. Välisriigis omandatud kutsekvalifikatsiooni tunnustamist reguleerib välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamise seadus. Välisriigis omandatud kutsekvalifikatsiooni tunnustamine on vajalik, kui inimene on omandanud hariduse välisriigis ning soovib Eestis töötada pedagoogina.

NB! Ukraina ja teiste kolmandate riikide õpetajate ning tugispetsialistide kvalifikatsioonile rakenduvad siseriiklikud nõuded (põhikooli- ja gümnaasiumiseadus avaneb uues vahekaardis) ning kutsekvalifikatsiooni tunnustamist nende puhul läbi ei viida.

Kutsekvalifikatsiooni tunnustamiseks on vaja:

  • esitada avaldus avaneb uues vahekaardis Haridus- ja Teadusministeeriumile ([email protected]);  
  • maksta riigilõiv 32 eurot enne avalduse esitamist. Riigilõivu tasumist kontrollib ministeerium riigikassast (riigilõivu tasumist tõendavat kviitungit või selle koopiat ei ole taotlejal tarvidust paberkandjal esitada);

    - siseriiklik makse: Rahandusministeeriumi kontole SEB pangas (a/a EE891010220034796011, viitenumber 2800047737). Kolmanda isiku poolt tasumisel palume märkida selgitusse isiku nimi, kelle taotluse menetlemise eest riigilõiv tasutakse.
    - välismakse: Rahandusministeerium, Suur-Ameerika 1, Tallinn 15006, Estonia; AS SEB Pank, Tornimäe 2, Tallinn 15010 Estonia; IBAN EE891010220034796011, BIC/SWIFT kood – EEUHEE2X; viitenumber 2800047737.
  • esitada järgmised dokumendid:
  1. koopia isikut tõendava dokumendi isikuandmetega leheküljest; 
  2. välisriigis omandatud kutsekvalifikatsiooni tõendav dokument (diplom, tunnistus, sertifikaat, pädevuskinnitus) või selle kinnitatud ärakiri;
  3. vajadusel lisadokumendid ( tõend töökogemuse kohta, abielutunnistus nimemuutuse korral, võõrkeelsete dokumentide tõlked vm).
  4. Otsus, kas taotleja välisriigis omandatud kvalifikatsioon vastab ametikoha nõuetele Eestis, tehakse kahe kuu jooksul avalduse ja kõigi dokumentide esitamisest alates.
     

Täpsem informatsioon kutsealase tunnustamise kohta 

Akadeemiline tunnustamine

Akadeemiline tunnustamine on protsess, mille tulemusena antakse välisriigi haridusdokumendi omanikule õigus juurdepääsuks õpingutele hariduse järgmisel tasemel või kõrghariduse järgmisel astmel või tehakse ettepanek õpingute tunnustamiseks osaõpingutena samal haridusastmel.

Akadeemilisel tunnustamisel hinnatakse välisriigi õppeasutuse poolt välja antud õppekava (või selle osa) täitmist tõendavat  dokumenti. Hinnatakse nii dokumendi väljastanud õppeasutust kui haridusdokumenti: õppeasutuse pädevust kvalifikatsiooni andmisel, õppeasutuse tunnustatust asukohariigis, õppeasutuse tüüpi, õppeasutuse või õppekava akrediteerimisotsuseid vm kvaliteedihindamise tulemusi, kvalifikatsiooni enne õpingute alustamist, õppekavas määratletud õppe eesmärki, õppekava nominaalkestust ja mahtu, õpingutele, uurimistööle, praktilisele tööle ja lõpetamisele kehtestatud nõudeid, õpingute süvendatust ja spetsialiseerumist, õppetöö tulemusi, õigusi jätkata õpinguid või asuda tööle asukohariigis.

Akadeemilist tunnustamist reguleerib kõrgharidusega seonduvate kvalifikatsioonide Euroopa regioonis tunnustamise konventsioon (Lissaboni tunnustamise konventsioon), mis on Eestis jõustunud 1.veebruaril 1999.a., ning sellega seonduvad dokumendid. Konventsioonist tulenevaid kohustusi täidab Eesti ENIC/NARIC Keskus.

Viimati uuendatud 15.02.2024