TAIE fookusvaldkonnad

TAIE arengukava pöörab olulist tähelepanu teadmus- ja tehnoloogiasiirdele, milles on kesksel kohal koostöö teadlaste, ettevõtjate ja valitsusasutuste vahel – et teadustulemused jõuaksid rakendusteni ja pakuks reaalseid lahendusi majanduse ja ühiskonna väljakutseid.

Teadmus- ja tehnoloogiasiirdes mängivad tähtsat rolli TAIE fookusvaldkonnad, kus koostöös ja koosloomes tegevusi tehes on potentsiaal majanduse ja ühiskonna väljakutseid lahendada suurim. TAIE fookusvaldkonnad on eelisarendatavad teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse valdkonnad, kuhu riik suunab täiendavat rahastust.

TAIE fookusvaldkondi on viis:

  • digilahendused igas eluvaldkonnas
  • tervisetehnoloogiad ja -teenused
  • kohalike ressursside väärindamine
  • nutikad ja kestlikud energialahendused
  • elujõuline Eesti ühiskond, keel ja kultuuriruum

Neli neist – digilahendused igas eluvaldkonnas, tervisetehnoloogiad ja -teenused, kohalike ressursside väärindamine ja nutikad ja kestlikud energialahendused – on ühtlasi Eesti nutika spetsialiseerumise kasvuvaldkonnad. Nutika spetsialiseerumise kasvuvaldkondade puhul on oluline majanduslik mõõde (kõrge äriline potentsiaal, lisandväärtuse loomine, skaleeritavus Eestist väljapoole, potentsiaalne globaalne mõju).

Kontaktid

Haridus- ja Teadusministeerium:

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium:

Täpsem info TAIE fookusvaldkondade kohta ja muud seonduvad materjalid on kättesaadavad TAIE veebilehel

TAIE fookusvaldkondade teekaardid

TAIE fookusvaldkondade arendamise aluseks on fookusvaldkonna teekaardidTeekaart toetab fookusvaldkondade arendamist ja kitsamate teadus- ja arendustegevuse fookuste seadmist.

Teekaart on:

  • erinevate osapoolte (teadlased, ettevõtjad, valdkondlikud ministeeriumid jt) ühine kokkulepe selle osas, millised vajadused on valdkonna arendamisel esmatähtsad ja kuidas teadus- ja arendustegevus ja teadusmahukas innovatsioon saavad seejuures aidata. Eesmärgiks on seejuures otsida konkurentsivõimelisi ja kestlikke lahendusi fookusvaldkondade väljakutsetele, avada seni kasutamata teadmusmahuka innovatsiooni loomise võimalusi ning tekitada uusi ärivõimalusi;
  • hea alus edasisele koosloomelisele tegutsemisele ja koostööle valdkonna arendamisel;
  • otseseks aluseks HTM ja MKM rahastuse ja toetusmeetmete kujundamisele.

Teekaart koostatakse 3-4 aastaks, et arvestada muutuva olukorra ja vajadustega.

Teekaartide koostamise ja uuendamise protsessi eesmärk on järgmine:


Saavutada kokkulepe prioriteetsete suundade valikuks
Millistele kitsamatele teemadele, alavaldkondadele valdkonna sees tuleks keskenduda? Millised uurimisvaldkonnad ja -suunad on valdkonna arengus võtmetähtsusega?
Saavutada kokkulepe sihtide ja mõõdikute seadmiseks Mis on valdkonna arendamise oodatavad tulemused? Millised on valdkonna sisulist edenemist hindavad mõõdikud?
Määratleda valdkondade arenguks vajalikud tegevused ja rahastusvõimalused Millised TAI tegevused on valdkonna arendamisel kriitilise tähtsusega? Millised toetusmeetmed on valdkonna eesmärkide elluviimiseks asjakohased, realistlikud ja tõhusad?

Teekaartide koostamise protsess

Teekaartide materjalid

Kinnitatud teekaardid ja teekaartide juhtimise ja seire mudel

26. novembri 2023. a haridus- ja teadusministri käskkirjaga kinnitatud fookusvaldkonna „Elujõuline Eesti ühiskond, keel ja kultuuriruum“ teekaart.

25. novembri 2022. a haridus- ja teadusministri ning 30. novembri 2022. a ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri käskkirjaga kinnitatud teekaartide juhtimise ja seire mudel ning teekaardid


Teekaardid komisjonidesse

Teekaartide dokumendid on valminud, läbinud ja siht- ja sidusrühmade mitteametliku tagasisidestamise ja esitatud Teaduspoliitika Komisjoni (TPK) ja Innovatsioonipoliitika Komisjoni (IPK) ühisistungile (18.10.2022).


Fookusvaldkondade juhtimine ja seire
Fookusvaldkond „Digilahendused igas eluvaldkonnas“

Arutelu toimus 5. mail, valmimas on teekaardi mustand. 

Kaasamised on toimunud, valminud on teekaardi dokumendi mustand, mis on saadetud siht- ja sidusrühmadele mitteametlikuks tagasisidestamiseks (august 2022).

Fookusvaldkond „Tervisetehnoloogiad ja -teenused“

Kaasamised toimunud, teekaardi mustand valminud ja siht- ja sidusrühmade mitteametlik tagasisidestamine toimunud (juuni 2022), arutatud Teaduspoliitika Komisjoni ja Innovatsioonipoliitika Komisjoni ühisistungil (21.06.2022) ja Teadus- ja Arendusnõukogu instungil (27.06.2022).

Fookusvaldkond „Kohalike ressursside väärindamine: toit“ Kaasamised on toimunud, valminud on teekaardi dokumendi mustand, mis saadetakse siht- ja sidusrühmadele mitteametlikuks tagasisidestamiseks (august-september 2022).
Fookusvaldkond „Kohalike ressursside väärindamine: puit“ Kaasamised on toimunud, valminud on teekaardi dokumendi mustand, mis on saadetud siht- ja sidusrühmadele mitteametlikuks tagasisidestamiseks (august-september 2022).
Fookusvaldkond „Kohalike ressursside väärindamine: maapõueressursid“ Kaasamised on toimunud, valminud on teekaardi dokumendi mustand, mis on saadetud siht- ja sidusrühmadele mitteametlikuks tagasisidestamiseks (august-september 2022).
Fookusvaldkond „Kohalike ressursside väärindamine: teisene toore ja jäätmed“ Kaasamised on toimunud, valminud on teekaardi dokumendi mustand, mis saadetakse siht- ja sidusrühmadele mitteametlikuks tagasisidestamiseks (august-september 2022).
Fookusvaldkond „Nutikad ja kestlikud energialahendused“

Kaasamised on toimunud, valminud on teekaardi dokumendi mustand, mis on saadetud siht- ja sidusrühmadele mitteametlikuks tagasisidestamiseks (august 2022).

Fookusvaldkond „Elujõuline Eesti ühiskond, keel ja kultuuriruum“

Haridusvaldkonna sisu järgib teekaardis „Haridusvaldkonna teadus- ja arendustegevuse programmi 2023-2027“ sisu, mis sai siht- ja sidusrühmadega eelnevalt läbi arutatud ja kokku lepitud. Eraldi kaasamisüritusi teekaardi sisustamiseks enam ei korraldatud. Täpsemat infot saab selle kohta Haridus- ja Teadusministeeriumi üldhariduspoliitika osakonna juhatajalt Ülle Matsinilt ([email protected]).  

Ühiskondlike protsesside valdkonna  sisustamine teekaardis liigub hilisemas ajakavas. Töö teekaardi sisustamiseks ühiskondlike protsesside osas jätkub sügisel ja tulemus saab kinnitatud teekaardi muudatusena hiljemalt 2023. a lõpuks.

Valminud on teekaardi dokumendi mustand (keel, kultuur, haridus), mis on saadetud siht- ja sidusrühmadele mitteametlikuks tagasisidestamiseks (juuni-juuli 2023).

Teekaardi dokument on valminud ja läbinud siht- ja sidusrühmade mitteametliku tagasisidestamise ning esitatakse Teaduspoliitika Komisjoni (TPK) ja Innovatsioonipoliitika Komisjoni (IPK) ühisistungile.

Viimati uuendatud 09.02.2024