Keelepoliitika ellu viimiseks rakendatakse erinevaid riiklikke programme. Eesti keeletehnoloogia ning eesti keele ja kultuurimälu programmide kohta on lisainfo leitav teaduse alajaotusest.
Keeleprogrammid
Rahvuskaaslased
Rahvuskaaslaste programmiga toetatakse välismaal elavaid eestlasi, pakkudes neile tuge eesti keele oskuse säilitamisel, eesti rahvuskultuuri ja identiteedi hoidmisel ning võimalikul tagasipöördumisel Eestisse.
Programmiga toetatakse:
- välismaa koolides eesti keele ja eesti keeles õpetamist ning väliseestlaste Eestis õppimist;
- välismaal eesti kultuuri säilitamist ja eestlaste ühtekuuluvustunde kujundamist;
- väliseesti kultuuripärandi kogumist, säilitamist ja kättesaadavaks tegemist;
- väliseestlaste Eestisse tagasipöördumise soodustamist.
Praegusel programmi perioodil pööratakse tähelepanu ka uuema väljarände esindajatele ja neile vanema väljarände järeltulijatele, kes enam eesti keelt ei valda. Kuna välismaal elavate eesti laste arv on viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud, toetatakse enam hariduslikke tegevusi, sest emakeele oskus on üks võtme-eeldusi Eestisse tagasipöördumisel, õpingute jätkamisel Eesti haridussüsteemis ning eesti kultuuriruumis tegutsemisel.
Programmi elluviimist rahastatakse alates 2014. aastast Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Kultuuriministeeriumi eelarvest. Välisministeerium toetab programmi täitmist oma põhitegevuste kaudu. Programmi peamised elluviijad on Eesti Instituut, Rahvusarhiiv SA Archimedes ning Integratsiooni Sihtasutus.
Programmi toetuste jagamine toimub projektikonkursside alusel tavaliselt üks kord aastas. Haridusprojektide konkurssi viiakse läbi kaks korda kalendriaasta jooksul. Info toetatavate tegevuste, taotlusvormide ning tähtaegade kohta on leitav konkursse korraldavate asutuste kodulehekülgedelt.
Konkursid
- Haridusprojektide konkurss on suunatud väljaspool Eestit eesti keelt ja kultuuri säilitavate õppetööga seotud ja seda toetavate tegevuste toetamisele. Eelistatavalt toetatakse projekte, mille sihtrühmaks on kuni 19-aastased lapsed ja noored. Konkurss toimub kaks korda aastas.
- Väliseesti arhiiviprojektide konkurss on suunatud väliseesti vaimse ja ainelise kultuuripärandi kogumisele, säilitamisele, kättesaadavaks tegemisele ja uurimisele. See hõlmab nii suulist kui ka esemelist pärandit, sh rahvaluulet, elulugusid ja mälestusi, muusikalist traditsiooni, dokumente, fotosid, auviseid, trükiseid, kunstiteoseid jm. Konkurss toimub üks kord aastas.
- Kultuuriühingute toetusprogrammiga toetatakse eesti keele ja kultuuri säilimist väliseesti kogukondades ning aidatakse kaasa eesti kultuuri elushoidmisele ja tundmisele välismaal. Konkurss toimub üks kord aastas.
- Rahvuskaaslaste stipendiumiprogrammi tasemeõppe stipendiumi eesmärk on toetada väliseesti noorte õpinguid Eesti avalik-õiguslikes ülikoolides, riiklikes rakenduskõrgkoolides ja kutseõppeasutustes. Rahvuskaaslaste programmi keeleõppe stipendiumi eesmärk on toetada noorte väliseestlaste eesti keele üheaastaseid õpinguid Tartu Ülikoolis. Konkurss toimub üks kord aastas.
- Väliseesti noorte suvised eesti keele ja meele laagrid
Rahvuskaaslaste programmi nõukogu korraldab ja kontrollib programmi elluviimist:
- Indrek Reimand - nõukogu esimees, Haridus- ja Teadusministeeriumi kõrghariduse, teaduse ja keelepoliitika asekantsler;
- Anne-Ly Reimaa - Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse osakonna lõimumisvaldkonna rahvusvaheliste suhete juht;
- Madis Järv - Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna juhataja asetäitja;
- Birgit Lüüs - Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonnajuhataja asetäitja;
- Heilika Pikkov - Välisministeeriumi avalike suhete osakonna kultuurinõunik;
- Priit Pirsko - riigiarhivaar;
- Aho Rebas - Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu esindaja;
- Piret Kärtner - Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna juhataja;
- Andero Adamson - Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna nõunik.
Lisainfo
- Rahvuskaaslaste programm 2014-2020
- Programmi rakendusplaan 2014-2017
- Rahvuskaaslaste programm 2009-2013
- Programmi rakendusplaan 2012-2013
- Rahvuskaaslaste programmi 2009-2013 mõju uuring ja infograafika
- Rahvuskaaslaste programmi konverents
- Programmi rakendusplaan 2018-2020
- Programmi vahearuanne 2014-2017
- Täiendav info keeleosakonna nõunik Andero Adamson, andero.adamson@hm.ee, tel 735 0225
Eesti terminitöö
Eestikeelseks erialasuhtluseks on vaja korrastatud ja ulatuslikku oskuskeelesõnavara. Terminoloogia programmi eesmärgiks on eesti oskuskeele arendamine, mis võimaldab nii erialast suhtlust kui ka uurimis- või käsitlusobjekti teaduslikku tunnetamist, kirjeldamist ning sidumist keele ja eriala mõistesüsteemi.
Eestikeelsed kõrgkooliõpikud
Eestikeelsete kõrgkooliõpikute loomise toetamise eesmärk on edendada eestikeelse teadusterminoloogia arendamist, levitamist ja kinnistamist, toetada eesti keeles õppimist ja õpetamist ning väärtustada eesti keeles publitseerimist. Käesolevate põhimõtete aluseks on Eesti Vabariigi põhiseadus, mille järgi riik peab tagama eesti rahvuse, kultuuri ja keele säilimise läbi aegade ning on jätkuks riiklikele programmidele „Eestikeelsete kõrgkooliõpikute koostamine ja väljaandmine 2008–2012“ ja „Eestikeelsed kõrgkooliõpikud 2013–2017“.
Programmi juhtkomitee:
- Andero Adamson - juhtkomitee esimees, Haridus- ja Teadusministeeriumi (HTM) keeleosakonna juhataja
- Sigrid Vaher - HTM, kõrgharidusosakonna asejuhataja;
- Martin Eessalu - HTM, teadusosakonna peaekspert;
- Sirli Zupping - HTM, keeleosakonna nõunik;
- Kaisa Musting - HTM, alus- ja põhihariduse osakonna peaekspert;
- Priit Kulu - TTÜ, emeriitprofessor;
- Liisi Lembinen - TÜ raamatukogu, arendusdirektor;
- Aili Sandre - Eesti Keeletoimetajate Liit, tegevliige;
- Arvi Tavast - Eesti Keele Instituut, direktor
Programmi koordineerib Haridus- ja Noorteamet. Kontakt: Triinu Putnik, triinu.putnik@harno.ee.
Taotlusvoorud
2020. a taotlusvoorus saavad toetust:
- „Mehaanikainseneri käsiraamat“ (tootmine, tehnika ja ehitus) - Taltech
- „Numbrilised arvutusskeemid voolamise hüdraulikas“ (tootmine, tehnika ja ehitus) - Taltech
- „Immunoloogia“ (tervis, heaolu ja teenindus) – Tartu Ülikool
- „Visuaalsete pädevuste harjutusvara“ (sotsiaalteadused, ajakirjandus ja teave; ärindus, haldus ja õigus; teeninduse õppevaldkonna isikuteeninduse õppekavagrupp) – Tartu Ülikool
- „Teenindusprotsesside juhtimine ja teenusedisain“ (sotsiaalteadused, ajakirjandus ja teave; ärindus, haldus ja õigus; teeninduse õppevaldkonna isikuteeninduse õppekavagrupp) – Tallinna Ülikool
- „Eesti kooli ajalugu: iseseisvusaeg 1917–1940" (haridus, humanitaaria ja kunstid) – Tallinna Ülikool
- „Etenduskunstide uurimismeetodid“ (haridus, humanitaaria ja kunstid) – Tartu Ülikool
Eesti keele ja kultuuri akadeemilise välisõppe programm
Hõimurahvaste programm
Programmiga toetatakse Eesti hõimurahvaste, uurali (soome-ugri ja samojeedi) põlisrahvaste keelte ja kultuuride säilimist ja arengut.
Programm haarab enesesse Venemaa soome-ugri rahvaste (vadjalased, isurid, ingerisoomlased, karjalased, vepslased, ersad ja mokšad, niidu- ja mäemarid, udmurdid, sürja- ja permikomid, handid, mansid), samojeedide (neenetsid, eenetsid, nganassaanid, sölkupid) ja Lätis elavate liivlaste abistamise ning koostöö saamidega Venemaal, Norras, Rootsis ja Soomes.