Muu kodukeelega laps Eesti koolis

Eesti koolides õpib rohkem kui 60 eri keelte kõnelejat paljudest riikidest. Kõikidele Eestisse elama asuvatele lastele tuleb pakkuda kvaliteetset haridust ja tagada võrdne kohtlemine, õigus õppida kohalikku keelt ning säilitada oma kodukeel ja saada osa oma kultuurist.
  • Põhiseadus § 37  Igaühel on õigus haridusele. Õppimine on kooliealistel lastel seadusega määratud ulatuses kohustuslik ning riigi ja kohalike omavalitsuste üldhariduskoolides õppemaksuta.
  • Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus § 9 lg 2  Koolikohustuslik on isik (sealhulgas välisriigi kodakondsusega või määratlemata kodakondsusega isik, välja arvatud Eesti Vabariiki akrediteeritud välisriigi või rahvusvahelise organisatsiooni esindaja laps, kelle elukoht on Eestis), kes on saanud enne käimasoleva aasta 1. oktoobrit seitsmeaastaseks. Isik on koolikohustuslik kuni põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni.

Seega on välisriigi kodakondsusega koolikohustuslikus eas laps meie riigis koolikohustuse täitja. 

Peame võimaldama kõigil lastel täita koolikohustust, olenemata riigis viibimise alusest.

  • Võrdse kohtlemise tagamiseks on oluline võimaldada ligipääs alusharidusele kõigile lastele, kelle vanemad on selleks soovi avaldanud.
  • Eesti koolidel on pikk traditsioon ja mitmekesine kogemus teisest keele- ja kultuuriruumist pärit laste õpingute toetamisel. 2021/22. õppeaastal käis eesti õppekeelega koolides 831 uussisserändaja taustaga last. Samuti on Eesti koolides aastaid õppinud vahetusõpilased, kes õpinguid alustades enamasti eesti keelt ei valda.
  • Eesmärk on lõimida laps võimalikult kiiresti teisest keele- või kultuuriruumist tavaõppesse, aidata lapsel kohaneda Eesti koolikultuuriga, õppida eesti keelt ja oma emakeelt.
  • Põhikoolieast väljakasvanud noortel on võimalik osaleda õpipoisiõppes.

Põhikooli õppima asumine

Seadus näeb ette, et omavalitsus tagab koolikohustuse täitmise ja põhikooli riikliku õppekava kohase põhihariduse omandamise oma valla või linna halduspiirkonnas elavatele koolikohustuslikele lastele.

Lapsel on rahvastikuregistris elukohakanne. Põhikool on kohustatud võtma õpilaseks vastu kõik selleks soovi avaldavad koolikohustuslikud lapsed, kellele see kool on elukohajärgne kool.

Lapsel puudub rahvastikuregistris elukohakanne. Laps viibib riigis kas viisavabaduse või viisa alusel.

  • Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus § 27. (1)  Põhikool on kohustatud võtma õpilaseks vastu kõik selleks soovi avaldavad koolikohustuslikud isikud, kui soovitud koolis on vabu õppekohti. Õpilase jaoks, kellel puudub elukohakanne rahvastikuregistris, on kooli valik vaba, kui soovitud koolis ja klassis on vabu õppekohti.
  • Kui soovitud klassis ei ole vabu õppekohti, siis teeb koolijuht keelduva otsuse koos vastava põhjendusega ning edastab info koolikohata lapsest Haridus-ja Teadusministeeriumile.
  • Eesti Vabariigis on igaühel põhiseaduslik õigus õppida eesti keeles. Kõikidele sisserändajatele võimaldatakse koolikoht eesti õppekeelega koolis. Vanema kirjaliku taotluse alusel võib lapsele pakkuda koolikohta ka muu õppekeelega koolis.
  • Õpilase kooli vastuvõtmise menetlus on haldusmenetlus ja see algab lapsevanema kirjaliku avalduse esitamisega koolile või koolipidajale. Kõik kooli või KOV’i poole pöördunud lapsevanemad tuleb suunata avaldust esitama. Avalduse vastuvõtmisest keelduda ei saa.
  • Õpilase kooli vastuvõtmise menetlus tuleb teha viivitamatult ja koolijuhi otsus vormistatakse kirjalikult. Keelduv vastus peab haldusmenetluse seaduse kohaselt sisaldama põhjendust ja viidet õigusaktile.
  • Avaldus võib olla digitaalselt allkirjastatud ja saadetud e-kirja teel või esitatud paberil. Avalduses tuleb märkida lapse nimi, isikukood ja soovitud kool ning klass.
  • Kui lapsel ei ole Eesti isikukoodi, siis tuleb avalduses märkida lapse sünnikuupäev.
  • Kui õpilasel puuduvad dokumendid, siis kantakse laps kooli nimekirja last saatva täiskasvanu ütluste alusel, märkides ära nime ja sünnikuupäeva. Eesti kodakondsuse, elamisloa, isikut tõendavate dokumentide või eelmise kooli tunnistuse puudumine ei ole aluseks kooli mitte vastuvõtmiseks.
  • Kui lapsel puuduvad dokumendid, siis lubatakse tal õppetöös osaleda ning dokumendid vormistatakse esimesel võimalusel.

Viimati uuendatud 03.10.2022