Noorsootöö rahastamine kohaliku omavalitsuse eelarvest toimub vastavalt linna või valla arengukavas kinnitatud tähtsamatele suundadele ning nendega seotud ülesannetele ja tegevustele.
Peamiselt sisaldavad need kohalike noorteprogrammide ja -projektide, nagu noortelaagrid, spordivõistlused, koolide huvitegevus, rahastamist ja noorteühingute toetamist. Selleks viiakse läbi projektikonkursse või sõlmitakse leping konkreetse tegevuse elluviijaga.
Kohalik omavalitsus on sageli ka huvikoolide (muusika-, spordi-, kunsti, loodus- jm koolid) ning noortekeskuste ülalpidaja, rahastades nii hoonete haldus- ja personalikulusid kui ka noorte osalemist nende tegevustes.
Riigieelarvest rahastatakse tegevusi, millega taotletakse laiemat üleriigilist mõju noorsootöös.
Huvihariduse ja -tegevuse täiendav toetus omavalitsustele
Riikliku lisatoetuse eesmärk on parandada noorte huvihariduse ja -tegevuse kättesaadavust ning pakkuda noortele mitmekesisemaid osalusvõimalusi. Omavalitsustel tuleb tagada huviharidus ja -tegevus vähemalt kolmes valdkonnas: kultuur, sport ning loodus-täppisteadused ja tehnoloogia. Täpsem info.
- Esialgsed omavalitsute toetussummad 2017. aastal on avaldatud Rahandusministeeriumi veebilehel.
Toetus huvialade esindusühingutele
Täiendavalt toetab riik huvialavaldkondade esindusühinguid, selleks et arendada huvialavaldkondade kvaliteeti noorte huvihariduses ja -tegevuses. Toetust saab igal huvialal üks esindusühing tervikuna ehk toetus võimaldab arendada huvialavaldkonda sisuliselt, tuua ja arendada metoodikaid, korraldada koolitusi, arendada võrgustikutööd. Täpsem info
Ministri käskkiri "Huviala valdkondade kvaliteedi arendamise 2018. a toetuse taotluste hindamise kriteeriumide ja hindamisjuhise kehtestamine" ja "Lisa 1: hindamiskriteeriumid ja hindamisjuhis".
Otserahastust saavad aastatoetusena noorteühingud, mille tegevus hinnatakse kvaliteetseks ja millel on viies maakonnas kokku vähemalt 500 liiget ning noorsootöö ühingud, mis esindavad suuremaid valdkondlikke huvigruppe.
- Noorteühingu toetuse taotlusvorm (.pdf)
- Lisa 1: tegevuskava (.xlsx)
- Lisa 2: toetuse kasutamise eelarve (.xlsx)
- Lisa 3: noorte liikmelisus (.xlsx)
Eraldi programm on loodud ka osalusvõimaluste toetamiseks. Väiksemaid algatusi ja projekte rahastatakse Hasartmängumaksu Nõukogu projektikonkursside kaudu.
Euroopa Liidu vahendite abil viib Sihtasutuse Archimedes Noorteagentuur ellu programmi Erasmus+ ning Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest viiakse aastatel 2015-2018 ellu tegevusi "Noorsootöötajate koolituse arendamine" ning "Noorte konkurentsivõime tõstmine ja noorte tööeluga kokkupuute suurendamine".
Aastatel 2013-2017 Euroopa Majanduspiirkonna programmiga "Riskilapsed ja -noored" parandatakse kuni 26aastaste noorte olukorda. Programmi rakendajaks on Eesti Noorsootöö Keskus.