Sa oled siin

Väike-Maarjas tähistatakse Wiedemanni keelepäeva

1. oktoober 2020 - 10:23
2019. aasta laureaat Krista Kerge keeletammikusse puud istutamas. Foto: Kristel Kitsing.

Reedel, 2. oktoobril tähistatakse Väike-Maarjas Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna keelepäeva. Auhinna tänavune laureaat, Tartu Ülikooli emeriitprofessor Helle Metslang esineb ettekandega “Mitmetahuline eesti keel” ning traditsiooni kohaselt istutab kohalikku keeletammikusse oma puu.

Keelepäev algab kell 12 Väike-Maarja keeletammikus, kuhu Helle Metslang paneb kasvama uue laureaaditamme.

Kell 13 kõlab Väike-Maarja rahvamajas haridus- ja teadusminister Mailis Repsi avakõne.

Wiedemanni keeleauhinna tänavuse laureaadi tegevust tutvustab Tallinna Ülikooli eesti keele professor Reili Argus. Seejärel esineb Helle Metslang ettekandega “Mitmetahuline eesti keel”. Laureaadi uurimisteemadega haakuvalt esitatakse kaks ettekannet, mis käsitlevad tänapäeva eesti keele sõnavara ja grammatikat – Eesti Keele Instituudi leksikograaf Margit Langemets peab ettekande „Geenius ja hullumeelne“, keeleteadlane Kirsi Laanesoo esineb ettekandega “Aga keda see huvitab? Küsilausetest, millega ei küsita”.

Wiedemanni keelepäev võetakse kokku vestlusringis „Eesti keele elujõud: noorte vaatenurk“.

Osalejate piirarv on täitunud ja registreerimine lõppenud. Keelepäeva otseülekannet keeletammikus ja seltsimajas toimuvast saab jälgida Eesti Keele Instituudi Youtube’i kanali kaudu. 

Keelepäeva korraldavad Väike-Maarja vallavalitsus ja noortevolikogu, Väike-Maarja gümnaasium, Haridus- ja Teadusministeerium ning Emakeele Selts.

Keelepäeva kava.

Taustainfo

  • Tartu Ülikooli professor Helle Metslang pälvis Wiedemanni keeleauhinna eesti keele uurimise, õpetamise ja elujõu kindlustamise eest. Tuntud keeleteadlane ja hinnatud õppejõud seisab lisaks teadustööle ja õpetamisele hea ka selle eest, et eesti keelega seotud teemad oleks ühiskonnas nähtaval.
  • Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhind on riigi keeleauhind, mis määratakse igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel. Aasta tagasi määrati Wiedemanni keeleauhind professor Krista Kergele, esimesena sai selle 1989. aastal Henn Saari.

Veel uudiseid samal teemal

26.10.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Haridus- ja Teadusministeeriumi kriisitoetus andis pea 130 000 lapsele ja noorele võimaluse osaleda huvitegevustes

Haridus- ja Teadusministeerium eraldas erakorraliselt kriisitoetusmeetmena erahuvihariduse ja –tegevuse pakkujatele üle 5,7 miljoni euro. Tänu sellele said arendavatest võimalustest osa 128 325 last ja noort.

26.10.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Meediapädevuse nädal pakub tuge infomüras orienteerumisel

Täna algab üle-eestiline meediapädevuse nädal, mille eesmärk on juhtida tähelepanu info ülekülluses tekkivatele probleemidele ja aidata lahenduste leidmisel.