Sa oled siin

Uuring: noorsootöö võimalused toetavad hästi noorte täiskasvanute elluastumist

25. veebruar 2019 - 7:36

Homme, 26. veebruaril kell 11.00 toimub Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumi saalis noortevaldkonna arutelupäev, kus tutvustatakse Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt tellitud uuringu “19-26-aastaste noorte noorsootöös osalemise motivatsioon” tulemusi ning arutletakse noorte võimaluste ja takistuste üle noorsootöös osalemisel.

Haridus- ja Teadusministeeriumi noorteosakonna peaekspert Katrin Oldi sõnul oli uuringu eesmärgiks selgitada välja, mis kujundab noorte täiskasvanute osalemist noorsootöös ning teha olukorra parandamiseks praktilisi ettepanekuid. „Uuringust selgus, et noorsootöö tegevused on Eestis hästi korraldatud, kuid rohkem tähelepanu tuleb pöörata sellele, et noorte täiskasvanuteni jõuaks vajalik info,“ sõnas Olt. Oldi sõnul kipuvad 19-26-aastased noored sageli pidama end noorsootöös osalemiseks liiga vanaks: „Tahan rõhutada, et noorsootöö ei ole mõeldud ainult kooliealistele noortele, vaid see pakub head tuge ka ellu astuvatele noortele, et seista paremini vastu täiskasvanuea algust iseloomustavatele eripalgelistele, samaaegsetele ja kiiretele muutustele.“

Uuringu tulemustele toetudes tehti praktilisi ettepanekuid, kuidas noorte täiskasvanute osalemist noorsootöös suurendada. Noorte kaasatust suurendaks muu hulgas nende tegevuste käivitamise toetamine, neile mentorite ja nõustamise võimaldamine ning mobiilse noorsootöötaja praktika laiendamine.

Noorte täiskasvanute otsust osaleda neile pakutavates tegevustes mõjutavad väljakutsete, eakaaslaste ja eeskujude olemasolu, jõukohasus, samastumine tegevuste ja nende eesmärkidega ning võimalus ennast tõestada. Arvestama peab noorte hinnatundlikkuse, heitliku ajakasutuse ja konkureerivate kohustustega ning tegevuste ja lahenduste ligipääsetavuse ja köitvusega. Selleks, et noored täiskasvanud osaleksid neile pakutavates tegevustes, peavad need sobituma nende tegutsemise kontekstiga ning olema noortele loogilised, loomulikud ja vajalikud.

Uuringu tutvustusele järgnevad noorte etteasted headest näidetest ja toimuvad arutelud laudkondades ning päeva lõpetab paneeldiskussioon, mis võtab kokku ideed takistuste kõrvaldamiseks noorte täiskasvanute osalemisele noorsootöös. Arutelupäevale saab registreeruda siin.

Uuringu viis läbi Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus RAKE koostöös MTÜ Rakendusliku Antroploogia Keskusega (RAK). Uuringut esitlevad Kärt Saarsen ja Maie Kiisel. Uuringuga saab tutvuda siin.

Arutelupäevale on oodatud ajakirjanikud. Kajastamissoovist palume anda teada aadressil info@hm.ee.

Veel uudiseid samal teemal

06.04.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Minister Mailis Reps: tegin ettepaneku anda valitsusele tähtajaline õigus kooli lõpetamise tingimuste üle otsustamiseks

Minister Mailis Reps tegi täna Riigikogus nii kultuurikomisjonile kui ka õiguskomisjonile ettepaneku minna põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatustega edasi viisil, et märkida sinna tähtajalise otsustusõiguse andmine valitsusele eriolukorras eksamite korraldamiseks ning kooli lõpetamiseks.

03.04.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Lisaeelarve toob haridusvaldkonna eraettevõtjatele 15 miljoni suuruse toetuse

Vabariigi Valitsus andis 2. aprillil Riigikogule üle riigi 2020. aasta lisaeelarve, millega eraldatakse 15 miljonit eurot erakoolide, –lasteaedade ja –lastehoidude ning erahuvihariduse eriolukorrast tingitud kriisist väljumise toetamiseks.