Sa oled siin

Uuendatud Fulbrighti memorandum suurendab üliõpilas- ja teadlasvahetust Eesti ja USA vahel

31. august 2019 - 8:18

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets ning Ameerika Ühendriikide ajutine asjur Eestis Brian Roraff uuendasid Fulbrighti stipendiumiprogrammi lepingut. Eesti riik kolmekordistab oma panust, mis võimaldab kanda suurema hulga stipendiaatide lähetuskulusid.

Fulbrighti stipendiumiprogramm võimaldab Eesti üliõpilastel, haridustöötajatel ja teadlastel saada stipendiumi USAs õppimiseks, teadustöö tegemiseks või õpetamiseks. Sama programmi raames võtab Eesti vastu USA üliõpilasi ja teadlasi.

Kantsler Mart Laidmets märkis, et kõrghariduse ja teaduse rahvusvahelistumine on Eesti jaoks jätkuvalt väga oluline. „Pingutame selle nimel, et teaduse roll ja mõju kogu Eesti ühiskonnas suureneks ning Fulbrighti akadeemiline vahetusprogramm USAga kindlasti toetab seda eesmärki,“ ütles Laidmets.

Kui seni panustas Eesti riik Fulbrighti stipendiumiprogrammi kuni 10 tuhat eurot aastas, siis nüüd tõuseb summa 30 tuhande euroni. Lisaraha võimaldab ühe täiendava õppejõu lähetamist Eestist ja Eestist lähetatavate üliõpilaste edasi-tagasi lennupiletite eest tasumist.

Algaval õppeaastal läheb programmi stipendiaatidena USAsse kolm Eesti üliõpilast ja neli teadlast, mullu lähetati USAsse kolm üliõpilast ja kolm teadlast.

Eesti võõrustab uuel õppeaastal kahte USA teadlast ja vähemalt ühte üliõpilast, lisaks kahte lühiajalises intensiivõppeprogrammis osalejat.

Praegu käib konkurss Fulbright Scholar programmi, taotlusi 2020/2021. õppeaastaks saab esitada 20. novembrini.

Haridus- ja teaduskoostöö Eesti ja USA vahel algas juba 1970. aastatel ning hoogustus pärast Eesti taasiseseisvumist. Alates 1991. aastast on Fulbrighti stipendiumiprogrammi abil läinud USA tippülikoolidesse ligi kakssada Eesti teadlast ja üliõpilast. Eesti ülikoolides on õppinud ja töötanud samuti ligikaudu kakssada USA teadlast ja tudengit.

Fulbrighti koostöömemorandum Eesti ja USA vahel sõlmiti 2007. aastal ja seda laiendati aastal 2015. 

Programmi algatas Ameerika Ühendriikide senaator J. Williams Fulbright 1946. aastal. Nüüdseks on saanud Fulbrighti programmist maailma üks tunnustatumaid rahvusvahelisi haridus- ja teadmusvahetusprogramme üliõpilastele, õppejõududele ning teadlastele. Programm on laienenud 160 riiki ja sellest on osa saanud rohkem kui 390 tuhat tudengit ja teadlast.

Veel uudiseid samal teemal

23.01.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Omavalitsuste üldhariduskoolide pidamiseks antav toetus suurenes 12 miljoni võrra, ulatudes 354 miljoni euroni

Valitsuses täna kinnitatud korraldusega jagatakse omavalitsuste vahel 354 miljonit eurot haridustoetust. Sellest 285 miljonit eurot on õpetajate palgatoetus, mis kasvatab õpetajate miinimumpalga 1315 euroni ja loob võimaluse maksta õpetajatele keskmist brutokuupalka 1540 eurot.

23.01.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Eesti hariduse edulugu pälvis maailma olulisimal haridusfoorumil suurt tähelepanu

Äsja Londonis lõppenud maailma tunnustatuimal haridusfoorumil Education World Forum osalenud minister Mailis Repsi sõnul tõusis Eesti hariduse edulugu foorumi peamiseks ja läbivaks teemaks.