Sa oled siin

Teadusministrid: tahame, et inimesed oleksid Euroopa teaduse ja innovatsiooni üle uhked (COMPET)

25. juuli 2017 - 12:49
Foto: Arno Mikkor (EU2017EE)

Euroopa teadusministrid arutasid 25. juulil Tallinnas toimunud kohtumisel, kuidas suurendada Euroopa teaduse ja innovatsiooni mõju ja väärtust. Ministrid nentisid, et investeeringuid teadusuuringutesse ja innovatsiooni on Euroopa konkurentsivõime eelduseks ning rõhutasid, et teaduse mõju sõltub eelkõige haritud ja pädevatest inimestest.

Kohtumist juhtinud haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles, et arutledes teaduse ja innovatsiooni tuleviku üle, tuleb rääkida ka eelarvest, mis peegeldab poliitilisi prioriteete. „Kui tahame olla maailmas konkurentsivõimelised, ei saa endistviisi jätkata. Euroopa teaduse ja innovatsiooni valdkonna eelarve peab kasvama ja selle saavutamiseks tuleb meil inimestele, ettevõtetele ja oma kolleegidele eelarveläbirääkimistel selgemalt näidata tippteaduse positiivset mõju majandusele ja ühiskonnale,“ ütles minister Reps.

Euroopa Liidu teaduspoliitika tulevikku analüüsinud kõrgetasemelise ekspertgrupi juht Pascal Lamy andis valminud raporti tulemuste (PDF, 400 KB) põhjal ülevaate teaduse mõju suurendamiseks vajalikest sammudest. Soome Akadeemia president professor Heikki Mannila rääkis mõju hindamisest riiklikul tasandil. Ministrite arutelu keskendus küsimustele, kuidas saavutada teadusinvesteeringute kasv ning kuidas tuleks muuta järgmise perioodi teadusprogrammi, et tagada selle suurem mõju.

Euroopa Komisjoni teadusvoliniku Carlos Moedase sõnul on aeg muuta Euroopa teadus ja innovatsioon inspireerivaks ja tuua see inimestele lähemale. „Oleme keskendunud uurimis- ja innovatsiooniprotsessile, kuid peaksime pöörama rohkem tähelepanu inimestele – innovaatoritele. Peaksime inimesi rohkem kaasa haarama ideedesse ja missioonidesse, mida nad mõistavad, millega ennast suhestavad ja mille üle nad uhkust tunnevad,“ ütles volinik Moedas.

Teaduse mõju ja väärtus on peamiseks teemaks ka Eesti eesistumise teaduskonverentsil European Research Excellence – Impact and Value for Society“, mis toimub 12. oktoobril 2017 Tallinnas. Konverentsil esitletakse Tallinna üleskutset, kus tuuakse välja sammud peamiste valdkondlike sidusrühmade ühiseks liikumiseks Euroopa teaduse suurema mõju ja ühiskondliku väärtuse suunas.

Eesti eesistumise eesmärgiks teadusvaldkonnas on saavutada aasta lõpuks liikmesriikide kokkulepe nõukogu järeldustes Horisont 2020 vahehindamise ja järgmise perioodi raamprogrammi suuniste kohta.

Fotod kohtumiselt leiab eesistumise Flickri lehelt.

 

Annikky Lamp
Eesti Vabariigi alaline esindus Euroopa Liidu juures / Pressiesindaja (Coreper I)
+32 491921300
+32 24307089
annikky.lamp@mfa.ee

 

Sandra Fomotškin
Haridus- ja Teadusministeerium / Pressiesindaja (COMPET, EYCS)
+372 56246806
+372 7350187
sandra.fomotskin@hm.ee

Veel uudiseid samal teemal

19.01.2021|Haridus- ja Teadusministeerium

Eesti ettevõtted osalevad rahvusvahelisel haridusmessil BettFest

20. – 22. jaanuarini toimub virtuaalne haridusmess BettFest, kus esitletakse Eesti haridustehnoloogia ettevõtteid ja haridusasutusi. Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets esineb 21. jaanuaril sõnavõtuga messi konverentsiprogrammis.

18.01.2021|Haridus- ja Teadusministeerium

Haridus- ja Teadusministeerium otsib direktoreid kuuele riigikoolile

Haridus- ja Teadusministeerium kuulutas välja avalikud konkursid viiele riigigümnaasiumile ning Tallinna Muusika- ja Balletikoolile direktorite leidmiseks. Uued juhid hakkavad tegema ettevalmistustöid järgmisel ja ülejärgmisel aastal valmivate koolide käivitamiseks ja koolimeeskondade moodustamiseks.