Sa oled siin

Teadusministrid: tahame, et inimesed oleksid Euroopa teaduse ja innovatsiooni üle uhked (COMPET)

25. juuli 2017 - 12:49
Foto: Arno Mikkor (EU2017EE)

Euroopa teadusministrid arutasid 25. juulil Tallinnas toimunud kohtumisel, kuidas suurendada Euroopa teaduse ja innovatsiooni mõju ja väärtust. Ministrid nentisid, et investeeringuid teadusuuringutesse ja innovatsiooni on Euroopa konkurentsivõime eelduseks ning rõhutasid, et teaduse mõju sõltub eelkõige haritud ja pädevatest inimestest.

Kohtumist juhtinud haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles, et arutledes teaduse ja innovatsiooni tuleviku üle, tuleb rääkida ka eelarvest, mis peegeldab poliitilisi prioriteete. „Kui tahame olla maailmas konkurentsivõimelised, ei saa endistviisi jätkata. Euroopa teaduse ja innovatsiooni valdkonna eelarve peab kasvama ja selle saavutamiseks tuleb meil inimestele, ettevõtetele ja oma kolleegidele eelarveläbirääkimistel selgemalt näidata tippteaduse positiivset mõju majandusele ja ühiskonnale,“ ütles minister Reps.

Euroopa Liidu teaduspoliitika tulevikku analüüsinud kõrgetasemelise ekspertgrupi juht Pascal Lamy andis valminud raporti tulemuste (PDF, 400 KB) põhjal ülevaate teaduse mõju suurendamiseks vajalikest sammudest. Soome Akadeemia president professor Heikki Mannila rääkis mõju hindamisest riiklikul tasandil. Ministrite arutelu keskendus küsimustele, kuidas saavutada teadusinvesteeringute kasv ning kuidas tuleks muuta järgmise perioodi teadusprogrammi, et tagada selle suurem mõju.

Euroopa Komisjoni teadusvoliniku Carlos Moedase sõnul on aeg muuta Euroopa teadus ja innovatsioon inspireerivaks ja tuua see inimestele lähemale. „Oleme keskendunud uurimis- ja innovatsiooniprotsessile, kuid peaksime pöörama rohkem tähelepanu inimestele – innovaatoritele. Peaksime inimesi rohkem kaasa haarama ideedesse ja missioonidesse, mida nad mõistavad, millega ennast suhestavad ja mille üle nad uhkust tunnevad,“ ütles volinik Moedas.

Teaduse mõju ja väärtus on peamiseks teemaks ka Eesti eesistumise teaduskonverentsil European Research Excellence – Impact and Value for Society“, mis toimub 12. oktoobril 2017 Tallinnas. Konverentsil esitletakse Tallinna üleskutset, kus tuuakse välja sammud peamiste valdkondlike sidusrühmade ühiseks liikumiseks Euroopa teaduse suurema mõju ja ühiskondliku väärtuse suunas.

Eesti eesistumise eesmärgiks teadusvaldkonnas on saavutada aasta lõpuks liikmesriikide kokkulepe nõukogu järeldustes Horisont 2020 vahehindamise ja järgmise perioodi raamprogrammi suuniste kohta.

Fotod kohtumiselt leiab eesistumise Flickri lehelt.

 

Annikky Lamp
Eesti Vabariigi alaline esindus Euroopa Liidu juures / Pressiesindaja (Coreper I)
+32 491921300
+32 24307089
annikky.lamp@mfa.ee

 

Sandra Fomotškin
Haridus- ja Teadusministeerium / Pressiesindaja (COMPET, EYCS)
+372 56246806
+372 7350187
sandra.fomotskin@hm.ee

Veel uudiseid samal teemal

03.08.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Haridus- ja Noorteamet alustab tööd

Täna alustab tööd SA Innove, SA Archimedese, Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse ning Eesti Noorsootöö Keskuse teenuste põhjal loodud Haridus- ja Noorteamet.

31.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Kriisitoetus „Terve Eesti suvi“ jõuab lühilaagrite ja -malevate kaudu 24 000 nooreni

Juuli alguseni said  lühilaagrite- ja malevate korraldajad taotleda kriisitoetust „Terve Eesti suvi“, võimaldamaks suuremale hulgale noortele suve aktiivset sisustamist.