Sa oled siin

Täna meenutati 75 aasta möödumist Auschwitzi koonduslaagri vabastamisest

27. jaanuar 2020 - 15:29

Täna meenutati riikliku mälestustseremooniaga Tallinnas Rahumäe Juudi kalmistul 75 aasta möödumist Auschwitzi koonduslaagri vabastamisest.

„Ajaloost on leida palju traagilisi lehekülgi, millest tuleb osata õppida ja holokaustipäeva tähistamine just tänasel päeval sümboliseerib soovi mäletada ja mälestada neid, kes on kannatanud,“ sõnas Rahumäe Juudi kalmistul minister Mailis Reps. „Holokaust on 20. sajandi kogu Euroopa tsivilisatsiooni tragöödia. Mitte miski ei õigusta inimsusevastaseid kuritegusid ja me ei tohi neid kunagi unustada.“

Eestis tähistatakse rahvusvahelist holokausti mälestuspäeva alates 2003. aastast. Auschwitzi koonduslaagri vabastamise 75. aastapäevaga seonduvaid sündmusi korraldab Haridus- ja Teadusministeerium koos Eesti Juudi Kogukonna, Holokausti Mälestamise Rahvusvahelise Ühenduse Eest delegatsiooni ja Eesti Mälu Instituudiga.

Noored mõtisklesid holokausti õppetundidest

Koostöös Eesti Mälu Instituudiga toimus noorte esseekonkurss „Klooga ja Auschwitz 75 – kuidas see mind täna kõnetab“ . Täna tunnustati Eesti Juudi Kogukonna hoones konkursi võitjaid: Kadri Kalve Kanepi Gümnaasiumist, Roman Zolotarjov Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumist ja Heiti Talvik Tallinna Juudi Koolist.

Minister Mailis Reps toonitas, et ksenofoobial ja võõravihal ei tohi olla enam kohta tänapäeva maailmas. „Selle vältimiseks peame jagama selgitusi kooliõpilastele, koolihariduse kaudu tagama ajaloolise mälu edasikandumise ning teadvustama tänase päeva sõnumit,“ sõnas Reps.

Kirjandivõistluse üks võitja Kadri Kalve kirjutas: "Holokaust on ajaloosündmus, mida ümbritseb pelutav kogum lugusid, mis moodustavad tänapäeval meie ettekujutuse sellest, mis teise maailmasõja eel ja ajal toimus. Oma koleduses on see väga mõjuv – see on miski, mida pole võimalik unustada ja millest ei saa mööda vaadata.“

Konkursi kolme paremat õpilast premeeritakse holokausti-teemalise õppereisiga Poola. Kirjandivõistlusele saabus töid eesti ja vene keeles. Õpilased sõnastasid oma mõtteid inimõigustest, demokraatiast ja vabadusest, erinevatest ideoloogiatest ja massipsühhoosist.

Veel uudiseid samal teemal

14.02.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Haridus- ja Teadusministeeriumi 8. nädala eelinfo

13.02.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Riik pakub tasuta kursusi 7300 inimesele üle Eesti

Haridus- ja Teadusministeeriumis valmis hiljuti täienduskoolituse riiklik koolitustellimus 2020. aastaks, mis toob 7300 inimeseni 599 tasuta kursust. Tasuta tööalaseid koolitusi on pakutud alates 2009. aastast kokku ligi 100 000 inimesele.