Sa oled siin

Täna algaval keelefoorumil kogutakse mõtteid Eesti keelepoliitika põhialuste väljatöötamiseks

5. november 2018 - 7:02

Täna ja homme toimub Tallinnas 8. keelefoorum, mis võtab kokku keelevaldkonna olulised arengud Eestis, Lätis ja Leedus ning kogub mõtteid Eesti keelepoliitika põhialuste väljatöötamiseks järgmise aasta esimeses pooles.

Keelefoorum algab kell 10.30 Swissotelis haridus- ja teadusminister Mailis Repsi ning Riigikogu kultuurikomisjoni esimehe Aadu Musta tervitusega. Ülevaate Eesti keelepoliitikast annab ministeerumi asekantsler Indrek Reimand. Plenaarettekande Eesti keelepoliitika väljakutsetest teeb poliitik ja emeriitprofessor Marju Lauristin.

Keelepoliitikast Leedus kõneleb Leedu keelenõukogu liige ja Vilniuse ülikooli professor Bonifacas Stundžia. Õppekeelest kõigil haridustasemetel teeb ettekande Vilniuse ülikooli professor Meilutė Ramonienė. Läti riikliku keelekeskuse direktor Māris Baltinš annab ülevaate Läti keelepoliitika arengust, olevikust ja tulevikust. Läti ülikooli prorektor Ina Druviete teeb ettekande keelereformist Lätis.

Tartu Ülikooli professor Margit Sutrop teeb ettekande eesti keele säilimisest rände ja hargmaisuse ajastul. Integratsiooni sihtasutuse juhataja Irene Käosaar kõneleb üldhariduse keelepoliitikast Eestis ning Tartu Ülikooli professor Birute Klaas-Lang eesti keele kestlikkusest kõrghariduses.

Paneeldiskussiooni teemaks on rahvuskeelte roll globaliseeruvas maailmas. Arutelu juhib Tartu Ülikooli professor Martin Ehala, osalevad Bonifacas Stundžia, Läti riikliku keelenõukogu esimees Andrejs Veisbergs ning Eesti erakondade esindajatena Mart Rannut (Isamaa), Robert Kiviselg (EKRE), Heidy Purga (Reformierakond), Toomas Jürgenstein (Sotsiaaldemokraatlik Erakond).

Foorumi teisel päeval esinevad Péter Pomozi Budapesti ELTE ülikoolist ning Annamari Kajasto Soome riiklikust haridusagentuurist.

Ministeeriumi projektijuht Ando Kiviberg räägib lähemalt uue haridus-teadusstrateegia loomisest. Töötubades kogutakse sisendit kahe olulise eelnõu – Haridus- ja Teadusministeeriumi keele-, teaduse, hariduse ja noortepoliitikat siduva strateegia kui ka Eesti keelepoliitika põhialuste kontseptsiooni väljatöötamiseks.

Lahendusi otsitakse keelevaldkonna sõlmprobleemidele nagu rahvusvahelistumise väljakutsed ja eesti õppekeele areng kõrghariduses, üldhariduskooli võimalikud arengumudelid keelepõhisest segregatsioonist väljumiseks, mitmekeelsuse väärtustamine jne.

Keelefoorum toimub hotellis Swissotel (Tornimäe 3). Foorumi korraldavad Tartu Ülikool, Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti keelenõukogu.

Ajakava

Ajakirjanikud on oodatud!

Veel uudiseid samal teemal

17.05.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Gruusia pealinna rajatakse Eesti kool

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets arutas Tbilisis Gruusia haridus-, teadus-, kultuuri ja spordiministeeriumi aseministri Irina Abuladzega kahe riigi hariduskoostööd, muuhulgas oli juttu ideest asutada Eesti ettevõtjate algatusel Gruusia pealinnas uus kool.

15.05.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Populaarne raadiosaatesari Keelekõdi pakub tuge eesti keele õppeks

Terve aasta jooksul saab esmaspäeviti võtta osa Raadio 4 poolt pakutavast eesti keele tunnist, mis aitab kuulajatel rikastada ja lihvida oma eesti keele oskust. Tunnid on pälvinud õppijate heakskiidu - igat saadet kuulab keskmiselt 20 000 inimest.