Sa oled siin

Riik loob Ukraina sõjapõgenikele Vabaduse Kooli ja avab haridusalase nõustamisteenuse

25. mai 2022 - 6:25

Haridus- ja Teadusministeerium loob Ukraina sõjapõgenikele haridustee jätkamiseks Tallinnasse üldhariduses ja kutseõppes juurde kokku 1000 koolikohta. Samuti alustab tööd ukrainlastele mõeldud haridusalane nõustamisteenus.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna sõnul on praeguseks Ukrainast Eestisse jõudnud kokku üle 13 000 kuni 19-aastase lapse ja noore, kelle haridustee ei tohi sõja tõttu katkeda. "Kuna pealinna on jäänud enim Ukrainast pärit peresid, on Tallinnal tänaseks juba väga suur koormus lastele haridusvõimaluste pakkumisel. EHISes on registreeritud Tallinnasse üle 1600 lapse ja teadaolevalt on veel paar tuhat, kes vajavad haridusasutustes kohta," selgitab Kersna. "Jagame vastutust Ukraina laste õpetamisel üldhariduses ehk kokkuleppel linnaga loome eraldi õppekoha 7.-12. klassi õpilastele ning pakume lisakohti Tallinna kutseõppeasutustes."

Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasiumi juurde luuakse eraldi õppekoht Vabaduse Kool (ukr "Школа Cвободи"), mis alustab tegevust 1. september 2022. Ukraina sõjapõgenikele mõeldud õppekohas on 800 koolikohta üldhariduses 7.-12. klassi õpilastele. Vabaduse koolis toimub õppetöö keelekümblusmeetodil vähemalt 60% ulatuses eesti keeles. Uut õppekohta hakkab eest vedama Olga Selištševa, kes on töötanud INSA Tallinna eesti keele maja juhina ning üldhariduskoolis õpetaja ja õppejuhina. Avalduste vastuvõtt kooli astumiseks algab 1. juunist.

Lisaks luuakse Tallinnas riigi kutseõppeasutustesse Ukraina sõjapõgenikele juurde lisakohad kutsevaliku õppekavadel, kus õpilased saavad omandada erialaseid algteadmisi ja eesti keelt.

Samuti hakatakse pakkuma Ukraina lastele, noortele ja lapsevanematele suunatud haridusalast nõustamisteenust, et aidata leida sobivaimad õppevõimalused alushariduse, üldhariduse ja kutseõppe tasemel ning pakkuda noortele tuge tööalaste valikute tegemisel. Nõustamistuba alustab tööd 1. juunist Tallinnas aadressil Tõnismägi 14 ning soovijaid nõustatakse kohapeal ja telefoni teel.

22.05.2022 seisuga on Eestisse jäänud 13 409 kuni 19-aastast Ukrainast tulnud last ja noort. Eilseks oli Eesti hariduse infosüsteemi (EHIS) registreeritud 4716 last ja noort. Õppetaseme järgi jagunevad lapsed järgmiselt: alushariduses 1231 (26,1%), põhihariduses 3114 (66,0%), gümnaasiumis 191 (4,1%), kutsehariduses 180 (3,8%).

Veel uudiseid samal teemal

01.07.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Ukraina sõjapõgenikele mõeldud Vabaduse Kooli on sisseastumisavalduse esitanud ligi 400 Ukraina noort

Esimese kuu aja jooksul on Vabaduse Kooli õppima asumiseks esitanud avalduse pea 400 Ukraina noort. Juulikuus jätkub avalduste vastuvõtt ning vestlused gümnaasiumiastmesse suunduvate noortega.

30.06.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Pelgulinna riigigümnaasium sai nurgakivi

Täna, 30. juunil sai nurgakivi Tallinnasse Kolde puiesteele loodav Pelgulinna riigigümnaasium, kus hakkab õppima üle tuhande gümnasisti.