Sa oled siin

PISA uuringu keskmes on seekord matemaatika

11. aprill 2022 - 8:00

Haridus- ja Noorteamet korraldab tänasest 20. maini Eesti koolides PISA uuringut, mille käigus hinnatakse õpilaste teadmisi ja oskusi matemaatikas, loodusteadustes ja funktsionaalses lugemisoskuses.

Haridus- ja Noorteameti rahvusvaheliste uuringute juhi Gunda Tire sõnul lahendavad sel aastal PISA testi kokku 7500 õpilast 198 koolist üle Eesti. Sel korral on peamine tähelepanu matemaatikal.

"Täna koolides alanud test näitab, kui hästi oskavad õpilased rakendada matemaatikas õpitud teadmisi igapäevaelus. Uurime, kas 15-aastased õpilased oskavad sõnastada, rakendada ja tõlgendada matemaatikat erinevates kontekstides," tutvustas Tire. 

Viimane PISA uuring viidi läbi 2018. aastal. "Siis oli peamine hindamisvaldkond funktsionaalne lugemine, kuid ka siis hinnati noorte matemaatika teadmisi. 2018. aasta tulemuste põhjal olid Eesti noored matemaatikas maailmas kaheksandal ning Euroopa riikide arvestuses esimesel kohal," meenutab Tire Eesti noorte varasemaid häid tulemusi.

2022. aasta uuringu valimisse kuuluvad 2006. aastal sündinud peamiselt 9. klassides õppivad noored. Lisaks loodusteaduse, matemaatika ja lugemisülesannetele, vastab osa õpilasi sel korral ka loovmõtlemise testi küsimustele. Testile lisaks palutakse täita ka õpilasküsimustik, kus küsitakse informatsiooni noore enda kohta.

Tänavu osaleb uuringus üle 85 riigi ja testi teeb pool miljonit noort üle maailma. Eestis korraldatakse uuringut kuuendat korda.

PISA (Program for International Student Assessment)  on Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) läbiviidav rahvusvaheline haridusuuring, mis hindab, kui valmis on õpilased põhikooli lõpus oma koolis omandatud oskusi ja teadmisi reaalses elus rakendama. Esmakordselt viidi PISA testimine läbi 2000. aastal ja pärast on seda korratud iga kolme aasta tagant.

PISA 2022. aasta uuringu tulemused avalikustatakse 2023. aasta detsembris. Lisainfo: 2018. aasta PISA uuringu tulemused.

PISA uuringut Eestis korraldab Haridus- ja Noorteamet ning rahastab Haridus- ja Teadusministeerium. Lisainfot uuringu kohta leiab Harno veebist.

 

Lisainfo:

Kaili Uusmaa, Harno kommunikatsioonijuht, kaili.uusmaa@harno.ee, 508 7370
Gunda Tire, Harno rahvusvaheliste uuringute juht, gunda.tire@harno.ee, 507 3779

Veel uudiseid samal teemal

05.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Narva riigigümnaasium saavutas maksimaalse kõrguse

Täna, 5. augustil toodi Narva riigigümnaasiumis alla sarikapärg, sest hoone saavutas maksimaalse kõrguse. Kaasaegses koolihoones aadressil Puškini tn 31 hakkavad 2023. aasta sügisel õppima üle 500 õpilase.

04.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Ukraina ülikoolidesse sai sisseastumistesti sooritada ka Eestis

Eesti on üks neid riike, kes koostöös Ukraina eksamikeskusega korraldas Ukraina ülikoolidesse sisseastumistesti, et toetada Ukraina noorte haridustee jätkumist. Testid toimusid 25.-29. juulil Tallinna Teeninduskoolis ja Tartu Rakenduslikus Kolledžis. Kokku registreerus bakalaureuseõppe testile 300 õpilast.