Sa oled siin

Peterburis tähistatakse Wiedemanni 200. sünniaastapäeva

14. aprill 2005 - 0:00

Peterburi ülikoolis toimub rahvusvaheline eesti keele päev „Akadeemik Ferdinand Johann Wiedemann 200”, mille avavad Emakeele Seltsi esimees professor Mati Erelt ja Peterburi ülikooli filoloogiateaduskonna dekaan professor Sergei Bogdanov.

Eesti ja vene keeles peetavad ettekanded käsitlevad lisaks Wiedemanni elule ja tegevusele (k.a  Peterburis) ka tema arvamusi eesti keele tuleviku kohta, Eesti ja Vene keelepoliitikat, eesti keele lauseehitust, eesti mõjusid Eesti venelaste kõnes ja fenno-ugristikat Peterburi ülikoolis. Esinevad Mati Erelt ja Irina Külmoja (Tartu Ülikool), Tiiu Erelt (Eesti Keele Instituut), Tõnu Tender ja Jüri Valge (Haridus- ja Teadusministeerium), Marija Jermakova ja Natalija Kolpakova (Peterburi ülikool) ja Aleksei Burõkin (Venemaa Teaduste Akadeemia keeleuurimise instituut). Keelepäevale on traditsiooniliselt palutud Peterburi eestlased.

Lisaks nimetatutele võtavad osa ka Wiedemanni ja temanimelise keeleauhinnaga seotud koolide (Haapsalu Wiedemanni Gümnaasium, Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasium, Väike-Maarja Gümnaasium) esindajad

Õhtupoolikul avavad Külli Sulg (Peterburi Jaani kogudus), Jüri Trei (Välisministeerium) ja Tõnu Tender Smolenski luteri kalmistul akadeemiku mälestuskivi.

Kohapealsete ettevalmistuste korraldajaks on olnud Külli Sulg, Eesti-poolseid ettevalmistusi juhtis Jüri Valge. Üritused toimuvad Haridus- ja Teadusministeeriumi, Emakeele Seltsi, Peterburi ülikooli, Välisministeeriumi, Peterburi Jaani koguduse, Peterburi Eesti Kultuuriseltsi ja Peterburi Eesti Peakonsulaadi koostöös.

Juubeli tähistamine jätkub kogu aasta vältel.

 

 

Tarmu Kurm

735 0154