Sa oled siin

Minister Mailis Reps: teadusesse investeerimine tasub ära

4. oktoober 2017 - 10:29

Minister Mailis Reps rõhutas täna Riigikogus teaduspoliitika konverentsi avades, et ühiskonna ees seisvate väljakutsete lahendamine nõuab erinevate poliitikavaldkondade, teadlaste ja ettevõtjate koostööd ning teaduse ühiskondlik mõju sõltub paljuski sellest, kui targalt uuringuid tellitakse ja tulemusi rakendatakse.

„Teadussaavutuste rakendamisega kaasnev tulu ei sõltu ainult arenduse headusest või praktilisusest, vaja on arvestada ka majandusliku mõjuga, mis tekib kahjude ja mõttetute kulude ärahoidmisest,“ ütles minister Reps.

„Mitmetele globaalsetele väljakutsetele, mis ka Eestit mõjutavad – näiteks kliima ja keskkond, toit, tervis, energia –  tuleb lahendusi otsida rahvusvahelises koostöös,“ sõnas minister Reps ja lisas Euroopa näitel, et teadusesse investeerimine tasub ära. „Aastatel 1995-2007 pärines kaks kolmandikku Euroopa riikide majanduskasvust teadus- ja arendustegevusest ning innovatsioonist.“

Haridus- ja Teadusministeerium käivitas eelmisel aastal valdkondliku teadus- ja arendustegevuse tugevdamise programmi (RITA), et suurendada riigi rolli teaduse strateegilisel suunamisel, prioriteetide määramisel ning uurimistöö suunamisel ühiskonna väljakutsete lahendamisele. RITA programmist toetatakse riigi vajadustest lähtuvate sotsiaalmajanduslike eesmärkidega rakendusuuringuid, mis on paika pandud erinevate ministeeriumide koostöös. Samuti toetatakse teadusnõunike ametikohtade loomist, teadusnõunikud on praegu ametis kaheksas ministeeriumis.

„Selleks, et riik saaks toimida teadusuuringute targa tellijana, on vaja ka avalikus sektoris kõrgelt haritud tippspetsialiste,“ ütles minister Reps. „Loodame, et teadusnõunike töö aitab tõsta ministeeriumite võimekust teadusuuringute tellijana ning parandada ministeeriumite vahelist koostööd. Teaduse rahastamise eesmärki 1% SKP-st ei suuda Haridus- ja Teadusministeerium üksi saavutada - selleks on vaja ka teiste ministeeriumite oluliselt suuremat panust.“

Teemad: 

Veel uudiseid samal teemal

01.07.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Ukraina sõjapõgenikele mõeldud Vabaduse Kooli on sisseastumisavalduse esitanud ligi 400 Ukraina noort

Esimese kuu aja jooksul on Vabaduse Kooli õppima asumiseks esitanud avalduse pea 400 Ukraina noort. Juulikuus jätkub avalduste vastuvõtt ning vestlused gümnaasiumiastmesse suunduvate noortega.

30.06.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Pelgulinna riigigümnaasium sai nurgakivi

Täna, 30. juunil sai nurgakivi Tallinnasse Kolde puiesteele loodav Pelgulinna riigigümnaasium, kus hakkab õppima üle tuhande gümnasisti.