Sa oled siin

Minister Mailis Reps: kasutame eesti keelt igal pool ja igal võimalusel

5. november 2018 - 11:33

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles keelefoorumi avamisel, et eesti keel on just nii tugev, kui tugevaks me ta ise teeme, mis olukordades seda kasutame ja kui tähtsaks peame. 

„Iga keelekasutusvaldkond on oluline, kasutagem eesti keelt igal pool ja igal võimalusel,“ sõnas Reps. „Keel ei ole vaid keeleteadlaste asi, keelega puutuvad kokku kõik eestimaalased ja meie külalised. Keel on suur osa meie identiteedist, iseolemisest, minevikust ja tulevikust.“ 

Minister märkis, et keelefoorum on hea näide eesti keele kasutusest. „Hoolimata ürituse rahvusvahelisusest on kõik eestlastelt eestlastele peetud ettekanded, keelefoorumi paneeldiskussioon ja arutelud eestikeelsed. Eesti suudab vahendada oma keelt naabritele ja naabrite keeli eestlastele. Hoidkem ja tähtsustagem emakeelt ja riigikeelt, kuid toogem siia ka keelelist rikkust ja paljusust ning mõelgem, kuidas erinevate rahvuste esindajad saaksid Eesti elus osaleda.“

Minister Mailis Reps lisas, et keelefoorumil on sel aastal oluline roll ka tulevikku silmas pidades. Nimelt on Haridus- ja Teadusministeerium asunud koostama keelepoliitika põhialuseid ning uut keele-, noorte-, teadus- ja hariduspoliitikat siduvat strateegiat. „Mõlema dokumendi koostamiseks vajame mõtteid kõigilt, kes keelt kasutavad, seda arendavad, edendavad ja kalliks peavad,“ ütles minister ja kutsus foorumil osalejaid üles oma mõtteid saali paigaldatud postkasti postitama.

Eesti hariduse suurmees Peeter Põld kirjutas enam kui sada aastat tagasi, et igal õppeainel on teataval määral oma keel ja iga õppetund olgu samal ajal ka keeletund. „Ka täna püüdleme selle poole, et iga õpetaja, olgu ta käsitöö või füüsikatunnis klassi ees, kannab keeleõpetaja missiooni ja õpetab oma aine kõrval ka eesti keelt,“ kõneles minister Mailis Reps. „Meil on sihiks, et eestikeelne alusharidus oleks kättesaadav sõltumata lapse emakeelest. Üldhariduses on sõltuvalt piirkonnast mudeleid mitu, kuid nende kõigi suunaks on ühtluskool, kus pakutakse kvaliteetset eesti keele ja eestikeelset õpet, ent toetatakse ka õpilase emakeele ja kultuuri säilimist. Kõrghariduses tuleb leida tasakaal eestikeelse ja võõrkeelse õppe vahel, et eestikeelse kõrghariduse edendamise kõrval oleksime kõrgel tasemel ka rahvusvaheliselt.“

Keelefoorum toimub täna ja homme hotellis Swissotel (Tornimäe 3). Foorumi korraldavad Tartu Ülikool, Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti keelenõukogu.

Foorumi ajakava

Eesti keelepoliitika põhialuste eelnõu väljatöötamine.

Veel uudiseid samal teemal

03.08.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Haridus- ja Noorteamet alustab tööd

Täna alustab tööd SA Innove, SA Archimedese, Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse ning Eesti Noorsootöö Keskuse teenuste põhjal loodud Haridus- ja Noorteamet.

31.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Kriisitoetus „Terve Eesti suvi“ jõuab lühilaagrite ja -malevate kaudu 24 000 nooreni

Juuli alguseni said  lühilaagrite- ja malevate korraldajad taotleda kriisitoetust „Terve Eesti suvi“, võimaldamaks suuremale hulgale noortele suve aktiivset sisustamist.