Sa oled siin

Minister Mailis Reps: Eesti keel on imeline keel

1. november 2018 - 12:10

Täna ja homme toimuval rahvusvahelisel konverentsil "Mitmekeelne õpe saja-aastases Eesti Vabariigis" rõhutas haridus- ja teadusminister Mailis Reps, et tänapäevases maailmas peame tegema kõik oma keele, kultuuri ja omariikluse säilimiseks.

Repsi sõnul on üleilmastumise kontekstis vaja eesti keele hea käekäigu eest hoolt kanda, kuid keele kestlikkuse tagab lisaks järjepidevale keelepoliitikale ka see, kui Eesti inimesed suhtlevad oma lastega selges ja ilusas emakeeles, õpetavad neid eesti keelt väärtustama ning istutavad neisse armastuse oma emakeele vastu. "Järgmine, 2019. aasta on eesti keele aasta, mis on ellu kutsutud selleks, et väärtustada eesti keelt ning tähistada eesti keele seadustamist riigikeelena 100 aastat tagasi," ütles Reps.

Minister märkis, et oma keele ja kultuuri väärtustamise kõrval ei tasu unustada seda, et erinevate keelte oskus on oluline eelis enamiku ettevõtmiste puhul, õppimisest äritegevuseni. Keelteoskus kuulub paljude valdkondade töötajate kutseoskuste hulka, mis tagab konkurentsivõime, soodustab õppimist, kultuuriteadlikkust ja sallivust ning eesti keele ja kultuuri tutvustamist maailmas.

Eelmisel aastal Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimusel valminud Eesti keeleseisundi uuringu kohaselt on eesti keele staatus tugevam kui kunagi varem. Uuring osutas, et senisest enam tuleks soodustada mitmekeelsust ning toetada eesti keele kui emakeele või teise keele õpet. See on kooskõlas ka Euroopa Liidu keelepoliitika prioriteetidega - kaitsta Euroopa keelelist mitmekesisust ja edendada keelte õpet kõikides liikmesriikides. 

Oma sõnavõtus puudutas minister ka õppekeele küsimust. Praegu on Eestis võimalik omandada üldharidust kaheksas erinevas keeles, kuid eestikeelse üldhariduse laiendamine peab olema prioriteediks - see aitab tagada igale õpilasele liigipääsu kvaliteetsele haridusele. "Kool peab pakkuma igale lapsele heatasemelist riigikeele õpet viisil, mis ei pisendaks lapse päritolu-identiteeti ja võimaldaks lapsel õppida ka oma emakeelt," ütles Reps ja lisas, et otstarbekas on alustada eesti keele kui teise keele õppega juba lasteaias ja selles suunas me liigumegi. 

Rahvusvaheline konverents "Mitmekeelne õpe saja-aastases Eesti Vabariigis" toimub 1.-2. novembril Tallinnas Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses. Konverents on osa Eesti Vabariigi juubeliaasta sündmustest. Eesmärgiks on esitleda osalejatele mitmekeelse õppe alaseid arenguid Eestis ja mujal maailmas ning tutvustada mitmekeelse õppe kogemusi.

Konverentsi korraldab Innove koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga ning sellel osaleb üle 200 inimese.

Konverentsi päevakava

Veel uudiseid samal teemal

20.11.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Haridus- ja Teadusministeerium jätab kavandatava erarakenduskõrgkooli õppe õiguseta

Haridus- ja Teadusministeerium kavatseb mitte anda õppe õigust erarakenduskõrgkoolile Nordic School of Hospitality and Innovation, kuna valdavalt välisüliõpilasi vastu võtta plaaniva kõrgkooli jätkusuutlikkus on küsitav.

19.11.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Mailis Reps tunnustas rahvusvahelistel võistlustel edukaid õppureid

Eile õhtul tunnustas haridus- ja teadusminister Mailis Reps rahvusvahelistel olümpiaadidel ja võistlustel märkimisväärseid tulemusi saavutanud õpilasi ja nende juhendajaid Noblessneri Valukojas toimunud vastuvõtul „Tere tulemast Olümposele“.