Sa oled siin

Minister Liina Kersna pöördumine haridus- ja noorteasutuste poole

22. aprill 2022 - 11:00

Head haridus- ja noorteasutuste juhid, õpetajad lasteaedades, üldharidus- ja huvikoolides, head noorsootöötajad

Enne õpilaste vaheajale minekut tahan öelda teile kõigile aitäh!

Meie koolidesse ja lasteaedadesse on jõudnud üle 3500 Ukraina sõjaõudustest põgenenud lapse ja noore. Lasteaedades on üle 800 lapse, põhikoolides ligi 2500, gümnaasiumides üle 150 ja kutsekoolides veidi alla saja. Ukraina lapsed ja noored on jõudnud kõigisse maakondadesse üle Eesti.

Suur tänu teile, et olete nad kõik hoolides vastu võtnud. See on meie võimalus sõna kõige tõsisemas mõttes toetada Ukrainat – pakkudes Ukraina lastele turvalist elukeskkonda.

Vene väed pommitavad inimeste kodusid; varjendeid, kuhu nad koos lastega on peitunud; raudteejaamu, mille kaudu püütakse põgeneda; haiglaid, haridusasutusi. Ukraina haridusministeeriumi andmetel on sõjas saanud kannatada üle 1100 lasteaia, kooli, ülikooli. Sada on täielikult hävitatud. Järjest avastatakse massihaudasid. Sajad lapsed on saanud surma. See on julm, ebaõiglane ja talumatult valus.

Alates sõja algusest olen kolm korda kohtunud Ukraina haridusministriga, kes palus teile kõigile edastada suurimad ja südamlikumad tänud, et olete nende lapsi, kes on pääsenud ja jõudnud meie juurde, mõistnud, toetanud ja aidanud jätkata nende haridusteed.

Olen oma kolleegile Ukrainas saanud südamerahus kinnitada, et nende lapsed on pärimates kätes seni kuni nad saavad taas turvaliselt koju naasta.

Tean, et kõigil teil on soov ja valmisolek Ukraina lapsi toetada. Tean ja mõistan ka seda, et see ei ole lihtne. Tuhandete eesti keelt mitteoskavate laste lisandumine meie haridusse on muutus, mis nõuab taas kohanemist, õppimist ja rahulikku meelt.

Oleme ministeeriumi poolt kord nädalas kolmapäeviti korraldanud infopäevi nii sõjapõgenikest laste toetamise kui ka julgeoleku teemal laiemalt. Jätkame nendega ka edaspidi. Kõik need infotunnid on ministeeriumi veebilehelt järelvaadatavad, õppematerjale ja juhiseid oleme koondanud ka HARNO lehele. Järgmisel nädalal kinnitame valitsuses lisaeelarve, millega tagame sõjapõgenikest laste hariduskulud kõigil haridusastmetel.

Head õpetajad, noorsootöötajad - te olete suure südamega inimesed. Vastasel juhul te ei teeks seda tööd, mida te teete. Inimesed, kelle tööks on teiste inimeste aitamine, toetamine, kipuvad iseend, oma tundeid ja vajadusi, jätma tagaplaanile. Olge head, võtke aega endale. Olge ka enda suhtes tähelepanelikud – just nii nagu laste ja noorte suhtes. Kui tunnete, et vajate psühholoogiga vestlust, siis helistage koolipsühholoogide nõuandeliinile 1226. Kord nädalas kolmapäeviti saab helistada ka ukrainakeelsele nõuandeliinile – jagage seda soovitust nii Ukrainast tulnud laste kui ka nende vanematega. See tugi on praegu neile oluline.

Olukord on keeruline. Püüame jääda rahulikuks, anda endast parima ja olla hoolivad ka iseendaga.

Päikselist ja rahulikku kevadist koolivaheaega!

Veel uudiseid samal teemal

05.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Narva riigigümnaasium saavutas maksimaalse kõrguse

Täna, 5. augustil toodi Narva riigigümnaasiumis alla sarikapärg, sest hoone saavutas maksimaalse kõrguse. Kaasaegses koolihoones aadressil Puškini tn 31 hakkavad 2023. aasta sügisel õppima üle 500 õpilase.

04.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Ukraina ülikoolidesse sai sisseastumistesti sooritada ka Eestis

Eesti on üks neid riike, kes koostöös Ukraina eksamikeskusega korraldas Ukraina ülikoolidesse sisseastumistesti, et toetada Ukraina noorte haridustee jätkumist. Testid toimusid 25.-29. juulil Tallinna Teeninduskoolis ja Tartu Rakenduslikus Kolledžis. Kokku registreerus bakalaureuseõppe testile 300 õpilast.