Sa oled siin

Minister Liina Kersna: Eesti on valmis suuremaks rolliks ja vastutuseks Euroopa teaduskoostöös

4. mai 2021 - 13:19

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna ütles Euroopa Liidu raamprogrammi Euroopa Horisont konverentsi avades, et meie teaduse kõrge tase võimaldab Eestil riigina anda oma panuse nii Euroopa kui üleilmses teaduskoostöös ning Eesti võiks senisest julgemalt asuda juhtrolli konsortsiumide moodustamisel ja projektide koordineerimisel.

Minister Liina Kersna märkis, et see, kui edukaks kujuneb uus Horisondi raamprogramm Eesti jaoks, sõltub meist endist. „Meie teadlased on jõudnud mitmetes valdkondades tasemele, kus võiksime olla Euroopas juhtriikide hulgas, olgu näiteks e-riigi arendused, geenitehnoloogia rakendused või keskkonnateadused,“ ütles Kersna. „Võiksime julgemalt asuda juhtrolli konsortsiumide moodustamisel ja projektide koordineerimisel ning võtta senisest enam vastutust ka Euroopa teadus- ja arendustegevuse agenda seadmisel. See on suur töö, kuid riigina oleme selleks pingutuseks valmis.“ 

Minister tõi esile, et uus raamprogramm on seadnud esiplaanile just ühiste pingutuste koondamise ühiskonda kõnetavate eesmärkide nimel. „Horisondi programmis osalemine annab meile hea võimaluse tugevdada riigi, teadusasutuste ja ettevõtete koostöös neid valdkondi, kus Eesti üksnes enda vahenditega hakkama ei saaks,“ sõnas Kersna. „Hea meel on selle üle, et uuel programmiperioodil laienevad võimalused kaasata senisest enam teadusväliseid sihtrühmi, nagu kohalikud omavalitsused, kodanikuühendused ja mittetulundusühingud. Samal ajal on väga oluline hoida kõike seda, mida Eesti on – paljuski just välisvahendite toel – juba saavutanud.“

Minister Liina Kersna väljendas lootust, et uus Horisondi raamprogramm aitab meil riigina liikuda teadmistepõhisema poliitika suunas ning kutsus üles mõtlema, mida saaks teha riik ja mida kõik teised osapooled selleks, et veelgi parandada koostööd Eestile ja kogu maailmale vajalike teadmiste ja lahenduste loomisel.

Konverents toimub täna kell 13-17 Hopin keskkonnas. Otseülekannet saab vaadata Novaatoris.

Euroopa Horisont 2021-2027 avakonverentsi korraldab Eesti Teadusagentuur koos Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

Veel uudiseid samal teemal

07.05.2021|Haridus- ja Teadusministeerium

Hiiglase laua taga allkirjastati AHHAA teaduskeskuse asutajate uus koostöölepe

Täna allkirjastati Teaduskeskuse AHHAA asutajate ühiste kavatsuste protokoll, millega kolm asutajat - Haridus- ja Teadusministeerium, Tartu linn ja Tartu  Ülikool - avaldavad oma tahet toetada teaduskeskuse tegevust aastatel 2021-2031. Dokumendile kirjutasid alla haridus- ja teadusminister Liina Kersna, Tartu linnapea Urmas Klaas ja Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser.

04.05.2021|Haridus- ja Teadusministeerium

Järgmisel nädalal toimub Eesti ja OECD veebifoorum hariduse ja oskuste tuleviku teemal

Järgmisel nädalal, 10.-12. mail toimub Eesti riigi ning Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) eestvedamisel virtuaalne foorum, mis keskendub pandeemiajärgselt õpilünkade tasandamisele, personaliseeritud õppimisele, kaasavale haridusele ning võrdse ligipääsu teemadele.