Sa oled siin

Mailis Reps Euroopa Parlamendis: e-Eesti edu tugineb teadusele ja innovatsioonile

12. juuli 2017 - 8:42
Mailis Reps
Foto: Tauno Tõhk

„Teadus ja innovatsioon on olnud Eesti digitaalse ühiskonna kujunemise nurgakiviks. Peame Euroopas teadusesse rohkem investeerima, et sarnaseid edulugusid oleks rohkem,“ ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps eile Euroopa Parlamendi tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjonile peetud kõnes. 

Mailis Reps tutvustas kõnes Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise teaduse ja innovatsiooni valdkonna peamisi teemasid ja eesmärke ning vastas parlamendiliikmete küsimustele. Läbivaks teemaks teadusvaldkonnas on Euroopa Liidu teaduse rahastamise aluseks olev programm Horisont 2020 – Eesti juhtimisel arutatakse Horisondi vahehindamise tulemusi ning ettepanekuid järgmiseks programmiks.

Mailis Repsi sõnul keskendutakse värskete argumentide leidmisele, miks tuleb investeerida teadusesse ja innovatsiooni. Kuigi liikmesriigid on ühiselt seadnud eesmärgiks saavutada teadusinvesteeringute tase 3% SKPst, ei ole selleni jõutud. Euroopa Liidu kui terviku teaduse ja innovatsiooni rahastamine moodustab 2,03% SKPst ning Horisont 2020 programmi on mitmel korral kärbitud. „Teadusesse panustamine ei ole kulu, vaid investeering majanduskasvu ja ühiskonna arengusse. See on sõnum, mille eest peame jõulisemalt seisma eelarveläbirääkimistel kui ka ühiskonnas laiemalt,“ ütles minister.

Samuti soovib Eesti algatada arutelu, et muuta Horisondi programm lihtsamaks ja läbipaistvamaks, et sellest saaks osa rohkem teadlasi, teadusasutusi ja ettevõtteid. „Euroopa Liidu teaduse rahastusmaastik on praegu liiga keeruline. Erinevaid meetmeid on väga palju ja nendes orienteerumine nõuab eraldi administratiivset ressurssi, aga ka kontaktide võrgustikku, mille puudumine on takistuseks just väiksematele tegijatele ja uutele tulijatele,“ selgitas Mailis Reps.

Euroopa Liidu liikmesriikide teadusministrid arutavad teaduse mõju ja väärtuse ning EL teaduse rahastamise teemadel 24.-25. juulil Tallinnas toimuval mitteametlikul kohtumisel. Lisainfo ürituse veebilehel.

Veel uudiseid samal teemal

09.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

COVID-19 kriisis kannatanud inimesed saavad võimaluse arendada oskusi tasuta rahvusvahelistel veebipõhistel kursustel

Alates tänasest on töötutel ning COVID-19 puhanguga seotud piirangute või tervisekriisi tõttu kannatada saanud sektorite töötajatel ja ettevõtjatel võimalik osaleda tasuta rahvusvahelistel veebipõhistel kursustel, mida pakub digiõppe platvorm Coursera. Eestist saab võimaluse aasta lõpuni tasuta õppida kuni 50 000 inimest. Kõik huvilised saavad end kursustele registreerida haridusportaali kaudu.

09.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Põhikoolilõpetajad saavad võimaluse sooritada eesti keele kui teise keele B2 taseme eksamit

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks määruse muudatuse, millega luuakse põhikooli lõpetajatele võimalus sooritada eesti keele kui teise keele B1-taseme lõpueksami asemel ka kõrgemal ehk B2-tasemel eksamit. Samuti hakatakse tulevikus kandma Eesti Hariduse Infosüsteemi andmeid ujumise algõpetuse kohta ning enne 2004. aastat nii Eestis kui ka välismaal väljastatud lõpudokumente.