Sa oled siin

Kooliaasta alguse infopakett – 2015/2016 õppeaasta arvudes

26. august 2015 - 9:17
2015/2016 õppeaasta arvudes esikaas
2015/2016 õppeaasta arvudes

Haridus- ja Teadusministeerium saadab uue õppeaasta eel toimetustele olulisemad näitajad ja tendentsid üld-, kutse-, kõrg- ning täiskasvanuhariduses nii õppurite kui ka õpetajate näitajate kohta. Samuti sisaldab ülevaade muudatusi koolivõrgus õppeaasta vahetumisel.

Detailsemad haridusnäitajaid leiab haridusstatistika portaalist www.haridusSilm.ee ja analüüsid ministeeriumi kodulehelt rubriigist Uuringud ja statistika.

 

Kokkuvõte

Viimase 17 aasta jooksul ca 40% langenud üldhariduskoolide õpilaste arv on stabiliseerunud. Järgneval paaril aastal 1. klassi õpilaste arvu aeglane kasv peatub ning aastaks 2018. pöördub taas langusele. Samal ajal väheneb jätkuvalt gümnasistide ning üliõpilaste arv. Kutsekoolides on kasvamas täiskasvanud õppijate (25+ eluaastat) arv, kes soovivad tõsta oma konkurentsivõimet tööturul.

Koolivõrgu korrastamise tulemusena on suurenenud põhikoolide hulk. Võrreldes eelmise õppeaastaga korraldati keskkoolist ümber põhikooliks 11 kooli. Samal ajal avab uksed neli uut maakondlikku riigigümnaasiumi, mis on asutatud koostöös omavalitsustega. Viimastel aastatel on soodsate tingimuste tõttu suurenenud hüppeliselt ka erakoolide arv.

Üldhariduskoolide õpetajate töötasu kasvab, olles 2015. aasta esimese kuue kuu seisuga keskmiselt 1087 eurot ning sellest aastast on õpetajate miinimumpalk 900 eurot. Õpetajate puhul vajab tähelepanu see, et peaaegu pooled neist töötavad osakoormusega. Nende hulgas on teadlikult väiksema koormusega tööle asunuid (nt gümnaasiumites valikaineid andvad õpetajad), kuid peamine põhjus on õpilaste arvu järsk vähenemine viimastel aastatel, millele pole hariduskorraldus ning koolivõrk veel järele jõudnud. Koolivõrgu korrastamisega on vaja edasi liikuda.

Eesti Hariduse Infosüsteemi esitavad koolid ja omavalitsused andmed novembri keskpaigaks, mistõttu täpsed õppurite arvud selguvad aasta lõpus.


 

 

Veel uudiseid samal teemal

09.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

COVID-19 kriisis kannatanud inimesed saavad võimaluse arendada oskusi tasuta rahvusvahelistel veebipõhistel kursustel

Alates tänasest on töötutel ning COVID-19 puhanguga seotud piirangute või tervisekriisi tõttu kannatada saanud sektorite töötajatel ja ettevõtjatel võimalik osaleda tasuta rahvusvahelistel veebipõhistel kursustel, mida pakub digiõppe platvorm Coursera. Eestist saab võimaluse aasta lõpuni tasuta õppida kuni 50 000 inimest. Kõik huvilised saavad end kursustele registreerida haridusportaali kaudu.

09.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Põhikoolilõpetajad saavad võimaluse sooritada eesti keele kui teise keele B2 taseme eksamit

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks määruse muudatuse, millega luuakse põhikooli lõpetajatele võimalus sooritada eesti keele kui teise keele B1-taseme lõpueksami asemel ka kõrgemal ehk B2-tasemel eksamit. Samuti hakatakse tulevikus kandma Eesti Hariduse Infosüsteemi andmeid ujumise algõpetuse kohta ning enne 2004. aastat nii Eestis kui ka välismaal väljastatud lõpudokumente.