Sa oled siin

Kolm eestlast pääsesid Euroopa Komisjoni missiooninõukogudesse

2. august 2019 - 12:11

Geenivaramu juht Andres Metspalu, Riigikogu liige Anne Sulling ja tarkvaraettevõtja Ann Runnel hakkavad koos teiste ekspertidega otsima lahendusi Euroopa suurimatele väljakutsetele.

Euroopa Komisjoni teadusvolinik Carlos Moedas tegi sel nädalal teatavaks EL teadus- ja innovatsiooni raamprogrammi „Euroopa horisont“ (2021-27) missiooninõukogude liikmed. Eesti Geenivaramu juht, professor Andres Metspalu osutus valituks vähiuuringute missiooni nõukokku, Riigikogu liige Anne Sulling kliimaneutraalsete ja tarkade linnade missiooninõukokku ning tarkvarafirma Reverse Resources asutaja Ann Runnel kliimamuutustega kohanemise missiooninõukokku.

Missioonid asuvad tegelema kõigi Euroopa elanike elu mõjutavate suurte väljakutsetega ning juhtima teaduspõhiste ja innovatiivsete lahenduste leidmist.

Euroopa Komisjon ja ELi liikmesriigid on kokku leppinud viies missioonivaldkonnas: vähiuuringud; kohanemine kliimamuutustega, sh muutused ühiskonnas; terved ookeanid, mered ja siseveekogud; kliimaneutraalsed ja targad linnad; terve muld ja toit. Igas nõukogus on 15 liiget. Kokku kandideeris missiooninõukogudesse üle 2100 eksperdi.

Missioonid on raamprogrammide teistest rahvusvahelistest teaduskoostööprojektidest pikema kestvusega (7-10 aastat), neil on oluliselt suurem eelarve ja neilt eeldatakse laiaulatuslikku sektoritevahelist koostööd. Viis nõukogu hakkavad tegelema teadusuuringute, toodete ja teenuste turule viimise ning teadlikkuse suurendamise ja tarbimisharjumuste muutmise integreeritud programmidega.

Missiooninõukogude loomist inspireeris 50 aastat tagasi toimunud Apollo 11 kosmosemissioon, mille käigus jõudis esimene inimene Kuu pinnale.

Juunis valiti kaks eestlast ka Euroopa Innovatsiooninõukogu uue nõuandva kogu koosseisu. 22 silmapaistva innovatsiooni edendaja seas on kogus Bolti (Taxify) kaasasutaja Martin Villig ja BaltCap kasvufondi partner Heidi Kakko. Nõuandev kogu (European Innovation Council Pilot Advisory Board) loodi seoses raamprogrammi „Euroopa horisont“ ettevalmistamisega, et siduda teadust rohkem ettevõtlusega ning anda hoogu innovaatilistele ettevõtetele.

Rohkem infot missiooninõukogude ja nende liikmete kohta.

Veel uudiseid samal teemal

21.08.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Reps: praegu on Eestis hea olla noor

Riigi lisatoetus on aidanud kohalikel omavalitsustel paremini noori kaasata ning laiendada noorte huvihariduse ja –tegevuse võimalusi, selgus täna avaldatud noortevaldkonna riikliku lisatoetuse kasutamise tulemustest. 20 miljoni eurose toetuse eest viidi pea pooleteise aasta jooksul ellu 1800 erinevat tegevust, millest sai osa 59 tuhat noort.

21.08.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Korduskutse: täna esitletakse riikliku huvihariduse ja –tegevuse lisatoetuse tulemusi ning parimate praktikate kogumikku

Täna, 21. augustil kell 12.00 esitleb haridus- ja teadusminister Mailis Reps Haridus- ja Teadusministeeriumi Tallinna esinduses (Tõnismägi 11) riikliku huvihariduse ja –tegevuse lisatoetuse tulemusi ning noortevaldkonna parimate praktikate kogumikku.