Sa oled siin

Kolm eestlast pääsesid Euroopa Komisjoni missiooninõukogudesse

2. august 2019 - 12:11

Geenivaramu juht Andres Metspalu, Riigikogu liige Anne Sulling ja tarkvaraettevõtja Ann Runnel hakkavad koos teiste ekspertidega otsima lahendusi Euroopa suurimatele väljakutsetele.

Euroopa Komisjoni teadusvolinik Carlos Moedas tegi sel nädalal teatavaks EL teadus- ja innovatsiooni raamprogrammi „Euroopa horisont“ (2021-27) missiooninõukogude liikmed. Eesti Geenivaramu juht, professor Andres Metspalu osutus valituks vähiuuringute missiooni nõukokku, Riigikogu liige Anne Sulling kliimaneutraalsete ja tarkade linnade missiooninõukokku ning tarkvarafirma Reverse Resources asutaja Ann Runnel kliimamuutustega kohanemise missiooninõukokku.

Missioonid asuvad tegelema kõigi Euroopa elanike elu mõjutavate suurte väljakutsetega ning juhtima teaduspõhiste ja innovatiivsete lahenduste leidmist.

Euroopa Komisjon ja ELi liikmesriigid on kokku leppinud viies missioonivaldkonnas: vähiuuringud; kohanemine kliimamuutustega, sh muutused ühiskonnas; terved ookeanid, mered ja siseveekogud; kliimaneutraalsed ja targad linnad; terve muld ja toit. Igas nõukogus on 15 liiget. Kokku kandideeris missiooninõukogudesse üle 2100 eksperdi.

Missioonid on raamprogrammide teistest rahvusvahelistest teaduskoostööprojektidest pikema kestvusega (7-10 aastat), neil on oluliselt suurem eelarve ja neilt eeldatakse laiaulatuslikku sektoritevahelist koostööd. Viis nõukogu hakkavad tegelema teadusuuringute, toodete ja teenuste turule viimise ning teadlikkuse suurendamise ja tarbimisharjumuste muutmise integreeritud programmidega.

Missiooninõukogude loomist inspireeris 50 aastat tagasi toimunud Apollo 11 kosmosemissioon, mille käigus jõudis esimene inimene Kuu pinnale.

Juunis valiti kaks eestlast ka Euroopa Innovatsiooninõukogu uue nõuandva kogu koosseisu. 22 silmapaistva innovatsiooni edendaja seas on kogus Bolti (Taxify) kaasasutaja Martin Villig ja BaltCap kasvufondi partner Heidi Kakko. Nõuandev kogu (European Innovation Council Pilot Advisory Board) loodi seoses raamprogrammi „Euroopa horisont“ ettevalmistamisega, et siduda teadust rohkem ettevõtlusega ning anda hoogu innovaatilistele ettevõtetele.

Rohkem infot missiooninõukogude ja nende liikmete kohta.

Veel uudiseid samal teemal

21.11.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Eesti Lennuakadeemia rektoriks valiti Koit Kaskel

Eesti Lennuakadeemia rektori valimiseks kogunes täna valimiskogu, kes otsustas teha haridus- ja teadusministrile ettepaneku sõlmida tööleping Koit Kaskeliga.

21.11.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Aasta koolitaja on Kristel Jalak

Täna Tallinna Õpetajate majas toimunud V koolitajate mittekonverentsil „Koolituse headus“ arutleti täiskasvanute koolituste kvaliteedi üle ja kuulutati välja aasta koolitaja 2019, kelleks on Kristel Jalak.