Sa oled siin

Keeleseaduse vastuvõtmise 30. aastapäeva tähistatakse konverentsiga

17. jaanuar 2019 - 12:12

Keeleseaduse vastuvõtmisest möödub 30 aastat ning selle tähistamiseks toimub reedel, 18. jaanuaril kell 12-16 Filmimuuseumi konverentsisaalis keelekonverents.

Konverentsi „Keeleseadus 30“ avab peaminister Jüri Ratase videotervitus. Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt tervitab osalejaid keeleosakonna juhataja Piret Kärtner.

Keeleseaduse vastuvõtmise aega meenutavad president Arnold Rüütel, Rein Veidemann ja Mart Nutt. Järgnevad ettekanded. Ülle Madise räägib teemal „Meie väärtuslik salakeel“, Urmas Sutrop „Keeleseaduse väärtused“,  Tõnu Tender „Keeleseadus: loits, manifest, õigusakt“, Mart Rannut „Eesti keeleseadus võrdluses“ ja Ilmar Tomusk „ENSV keeleseaduse sätted 30 aastat hiljem“.

Konverents lõpeb erakondade esindajate väitlusega keelepoliitika küsimustes. Debatti ja kogu konverentsi juhib Toomas Kiho. Konverentsi korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Keele Instituut, Emakeele Selts ja Eesti keelenõukogu.

Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulis kinnitatakse, et Eesti riik peab tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Juba esimene, 1920. aasta põhiseadus seadustas riigikeelena eesti keele, praegu kehtiv põhiseadus sätestab eesti keele kui ainsa riigikeele staatuse riigis.

Eesti keele ja teiste keelte kasutamist Eesti territooriumil on reguleerinud ja reguleerib keeleseadus. 1989. aasta 18. jaanuaril vastu võetud keeleseadus kuulutas eesti keele riigikeeleks ning seaduse täitmist pidi kontrollima ENSV ülemnõukogu presiidiumi moodustatud keelekaitsekomisjon. 1990. aasta oktoobris tõdes see, et keeleseaduse elluviimiseks on vaja tõhusamaid vahendeid. Samal aastal loodi riigiministri valitsemisalas Eesti Vabariigi Riiklik Keeleamet, mis 1998. aastal muutus keeleinspektsiooniks.

Lähem teave:

Tõnu Tender, tel 515 4365

Mart Rannut, tel 558 2368

Veel uudiseid samal teemal

19.08.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Pressikutse: kolmapäeval esitletakse riikliku huvihariduse ja –tegevuse lisatoetuse tulemusi ning parimate praktikate kogumikku

Kolmapäeval, 21. augustil kell 12.00 esitleb haridus- ja teadusminister Mailis Reps Haridus- ja Teadusministeeriumi Tallinna esinduses (Tõnismägi 11) riikliku huvihariduse ja –tegevuse lisatoetuse tulemusi ning noortevaldkonna parimate praktikate kogumikku.

17.08.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Eesti e-riigi lahutamatuks osaks olevad koolide IT-taristud viiakse uuele tasemele

Aastaks 2022. saavad kõik Eesti üldharidus- ja kutsekoolide IT-taristud renoveeritud. Koolide sisevõrkude uuele tasemele viimist toetatakse 8,27 miljoni euro eest.