Sa oled siin

Keeleseaduse vastuvõtmise 30. aastapäeva tähistatakse konverentsiga

17. jaanuar 2019 - 12:12

Keeleseaduse vastuvõtmisest möödub 30 aastat ning selle tähistamiseks toimub reedel, 18. jaanuaril kell 12-16 Filmimuuseumi konverentsisaalis keelekonverents.

Konverentsi „Keeleseadus 30“ avab peaminister Jüri Ratase videotervitus. Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt tervitab osalejaid keeleosakonna juhataja Piret Kärtner.

Keeleseaduse vastuvõtmise aega meenutavad president Arnold Rüütel, Rein Veidemann ja Mart Nutt. Järgnevad ettekanded. Ülle Madise räägib teemal „Meie väärtuslik salakeel“, Urmas Sutrop „Keeleseaduse väärtused“,  Tõnu Tender „Keeleseadus: loits, manifest, õigusakt“, Mart Rannut „Eesti keeleseadus võrdluses“ ja Ilmar Tomusk „ENSV keeleseaduse sätted 30 aastat hiljem“.

Konverents lõpeb erakondade esindajate väitlusega keelepoliitika küsimustes. Debatti ja kogu konverentsi juhib Toomas Kiho. Konverentsi korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Keele Instituut, Emakeele Selts ja Eesti keelenõukogu.

Eesti Vabariigi põhiseaduse preambulis kinnitatakse, et Eesti riik peab tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Juba esimene, 1920. aasta põhiseadus seadustas riigikeelena eesti keele, praegu kehtiv põhiseadus sätestab eesti keele kui ainsa riigikeele staatuse riigis.

Eesti keele ja teiste keelte kasutamist Eesti territooriumil on reguleerinud ja reguleerib keeleseadus. 1989. aasta 18. jaanuaril vastu võetud keeleseadus kuulutas eesti keele riigikeeleks ning seaduse täitmist pidi kontrollima ENSV ülemnõukogu presiidiumi moodustatud keelekaitsekomisjon. 1990. aasta oktoobris tõdes see, et keeleseaduse elluviimiseks on vaja tõhusamaid vahendeid. Samal aastal loodi riigiministri valitsemisalas Eesti Vabariigi Riiklik Keeleamet, mis 1998. aastal muutus keeleinspektsiooniks.

Lähem teave:

Tõnu Tender, tel 515 4365

Mart Rannut, tel 558 2368

Veel uudiseid samal teemal

Minister Mailis Reps HITSA koostatud Hariduse tehnoloogiatrendide raporti esitlusel Erinevate Tubade Klubis
21.02.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Noorte varajase tehnoloogiahuvi toetamine toob juba tulemusi

Täna tutvustatud haridusvaldkonna tehnoloogitrendide raporti esitlusel ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps, et tehnoloogia kasutamine õppetöös on Eesti koolides juba väga tavaline, kuid soovime, et Eesti lapsed ja noored ei piirduks ainuüksi tehnoloogia kasutamisega, vaid hakkaksid ka  ise seda looma. „Tehnoloogia loomise oskuste kujundamine peab olema lahutamatu osa hariduseset. IT haridus peab saama kõigile õpilastele kättesaadavaks,” sõnas Mailis Reps.

21.02.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Omavalitsused saavad lisaraha lasteaiaõpetajate palgatõusuks ja huvihariduse korraldamiseks

Vabariigi valitsus otsustas tänasel istungil eraldada omavalitsustele toetus- ja tasandusfondist 15 miljonit eurot lasteaiaõpetajate palkade maksmiseks ja üle 14 miljoni huvihariduse toetuseks.