Sa oled siin

Juhend koolidele seoses COVID-19 levikuga

8. märts 2020 - 23:21

COVID-19 riskipiirkonnad

Lähtuvalt ECDC riskihinnangust on alates 26.02.2020 koronaviiruse riskipiirkondadeks Hiina Rahvavabariik, Itaalia, Iraan, Lõuna-Korea. Värskeima info riskipiirkondade kohta leiab Terviseameti kodulehelt.

Viirushaiguste leviku piiramiseks soovitame koolidel:

 • Tagada kvaliteetne ventilatsioon ja regulaarne tuulutamine.
 • Korraldada igapäevaselt märgkoristus, koristamisel pesta pingid/lauad, ukselingid, söögilauad jmt nõuetekohaste pesemis-/ desinfitseerimisvahenditega;
 • Mööblit, riiuleid, radiaatoreid puhastada kaks korda nädalas;
 • Igapäevaselt puhastada ja desinfitseerida tualettruumi sisustus ja pinnad;
 • Tualettruumid varustada piisavas koguses kätepesuvahendiga ning paigaldada jalaga avatavad jäätmekonteinerid. Käsi tuleb kuivatada ühekordsete paberrätikuga.
 • Informeerida õpilasi ja personali kätehügieeni vajadusest. Käsi tuleks pesta sooja voolava vee ja seebiga ning kasutada alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit. Õige käte pesemise juhend asub siin. Palume asetada selle WC-desse õpilastele nähtavale kohale. Noorematele õpilastele tuleks õige kätepesutehnika praktiliselt ette näidata.

Infomaterjal viiruste ennetamiseks: 
https://www.terviseamet.ee/sites/default/files/Nakkushaigused/Juhendid/COVID-19/kuidas_saan_hoida_ennast_ja_teisi_viiruste_hooajal.est_1.pdf

Kui lapsel avalduvad koolis viibimise ajal sellised respiratoorsed sümptomid nagu köha, palavik, hingamisraskused, siis tuleks lapsel koheselt pöörduda kooliõe poole.

Kooliõde:

 • Annab lapsele kirurgilise maski ning jälgib, et laps selle korrektselt paigaldaks.
 • Võtab koheselt ühendust lapse vanematega, selgitab juhtunut.
 • Küsib lapsevanemalt, kas laps on viimase 14 päeva jooksul olnud kontaktis sümptomaatilise (köha, palavik, hingamisraskused) COVID-19 juhuga ja/või viibinud COVID-19 riskipiirkonnas.
 • Palub vanematel esimesel võimalusel lapsele lasteasutusse järgi tulla.
 • Palub vanematel koheselt võtta ühendust lapse perearstiga ja  mainida eelnevat COVID-19 sümptomaatilise juhuga kokkupuutumist ja/või riskipiirkonnas viibimist. Perearst annab lapsevanemale edasised juhised ning korraldab lapselt laboratoorseks testimiseks proovi võtmise.
 • Kui lapsel on terviseseisund silmnähtavalt halvenenud, siis helistab koheselt 112.
   

Kui COVID-19 juht ei ole veel kinnitatud, tuleb:

 

Kui COVID-19 kahtlus ei leidnud laboratoorset kinnitust:

 • Lapsevanem teavitab kooli, et lapse proov osutus negatiivseks.
 • Laps jääb koju, kuni täieliku paranemiseni. Vajadusel võtta ühendust lapse perearstiga, kes annab juhised ravi osas.

 

Kui COVID-19 juht leidis laboratoorse kinnituse:

 • Terviseameti regionaalosakond võtab ühendust kooliga ja teavitab kinnitatud diagnoosist ning selgitab välja kontaktsed. Kool ja kooliõde osutavad kaasabi.
 • Kooli sulgemise vajaduse üle otsustab koolijuht lähtudes konkreetsest olukorrast ja vajadusel konsulteerides Terviseametiga.
 • Lähikontaktis* viibinud õpilased ja õpetajad jäävad koju 14 päevaks.  Võimalusel teha sel perioodil koduõpet. Kui see võimalus puudub, on perearstil võimalik kirjutada haigusleht. Iseenesest mõistetavalt on isolatsioonis viibides välistatud ka huviringides, kaubanduskeskustes jm taolistes kohtades viibimine.
 • Ülejäänud õpilased jätkavad tavapärast rutiini, jälgides samal ajal oma tervist. Sümptomite ilmnemisel võtta koheselt ühendust perearstiga.

 

*Lähikontakt on, kui inimene:

 • elas samas majapidamises COVID-19 haigega;
 • on olnud otseses füüsilises kontaktis COVID-19 haigega (nt kätlemine), vähemalt 15 minutit ja vähem kui 2 meetri kaugusel;
 • on  olnud otseses kontaktis COVID-19 haige eritistega ilma kaitsevahendeid kasutamata (nt on peale köhitud, kasutanud patsiendi salvrätti paljaste kätega);
 • on viibinud COVID-19 haigega ühes ruumis (nt klassiruumis, nõupidamisruumis, haigla ooteruumis jne) vähemalt 15 minutit ja vähem kui 2 meetri kaugusel;
 • viibis  transpordivahendis sümptomaatilise COVID-19 haige läheduses, sh.

- isikud, kes istusid samas reas ja 2 rida ees- või tagapool,

- COVID-19 haige reisikaaslased ja hooldajad.

Soovitame kooli poolt koostada ja saata lastevanematele teade, et koolis on tuvastatud COVID-19 juht. Sealjuures selgitada, et lähedases kontaktis olnud õpilaste vanematega on ühendust võetud ning neile on antud juhised edasiseks tegutsemiseks. Ülejäänud  õpilased võivad jätkata tavapärast rutiini, kuid sealjuures paluge vanematel jälgida tähelepanelikult lapse tervist. Sümptomite (köha, palavik, hingamisraskused) avaldumisel võtta viivitamatult ühendust perearstiga.

 

Rohkem informatsiooni COVID-19-st: https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus, soovitused asutustele.

 

Info õpilastele

 

Pese käsi

Käsi tuleks pesta sooja voolava vee ja seebiga ning kasutada alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit.
 

Väldi kontakti

Väldi kontakti (vähemalt 2m) inimestega, kellel on välised haigustunnused - näiteks köha või aevastavad inimesed. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid tema aevastamise korral piisknakkuse sisse hingata ja ise ka haigestuda.

Kuna praegu on ka külmetushaiguste leviku periood, siis sõpru ei ole soovitatav kallistada.
 

Väldi silmade, nina ja suu katsumist

Sinu käed puutuvad avalikes kohtades kokku mitmete esemete ja pindadega, mis võivad olla hiljuti viiruste poolt saastatud. Kui puudutad oma silmi, nina või suud mustade kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.


Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused ning oled reisinud riskipiirkonnas, otsi varakult abi

Ütle kooliõele või õpetajale, et oled reisinud riskipiirkonnas, kus on teatatud COVID-19 levikust, või ütle, et oled olnud lähikontaktis kellegagi, kes on riskipiirkonnas reisinud ja kellel on hingamisteede haiguste sümptomid (palavik, köha või hingamisraskused).
 

Kui sul on kerged hingamisteedehaiguste sümptomid ja sa ei ole reisinud riskipiirkonnas

Järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning võimalusel püsi kodus, kuni oled tervenenud.


Informeeri kooliõde või õpetajat köhivast klassikaaslasest

Ütle kooliõele või õpetajale, kui keegi koolikaaslastest köhib, aevastab või tal on hingamisraskused.
 

Järgi hingamisteede hügieeni

Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.

Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasilevimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.

Veel uudiseid samal teemal

19.05.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Eesti tudengid on oodatud osalema üle-euroopalises üliõpilaste eluolu uuringus

Eesti osaleb 2022. aastal üle-euroopalises üliõpilaste küsitlusuuringus Eurostudent, mida viiakse ellu kaheksandat korda. Kuni juunini saavad Eesti üliõpilased anda oma panuse Eesti kõrghariduspoliitika arendamisse, vastates oma eluolu, sissetulekute, töötamise, COVID-19 pandeemia mõju, digioskuste jm kohta.

17.05.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Liina Kersna: õpetaja töötasu peab olema konkurentsivõimeline võrdluses Eesti keskmise palgaga

Haridus- ja Teadusminister Liina Kersna kohtus Eesti Linnade ja Valdade Liidu ning Eesti Haridustöötajate Liidu esindajatega, et alustada konsultatsioone üldhariduskooli õpetaja 2023. aasta töötasu alammäära teemal.