Sa oled siin

Haridusminister Kersna KOV juhtidele: sõjapõgenikest lapsed peaksid minema eestikeelsetesse haridusasutustesse

13. märts 2022 - 12:39

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna saatis kohalike omavalitsuste juhtidele kirja, milles palub suunata Ukraina sõjapõgenikest lapsed eelkõige eestikeelsetesse haridusasutustesse ning olla tähelepanelik rahvuste vahelise vaenu õhutamise või Venemaa agressiooni õigustamise suhtes koolikeskkonnas.

“Rõhutan, et ükski vaenu õhutamisele või vägivallale ja Putini vägivaldse režiimi toetamisele suunatud tegevus pole lubatud. Meie, täiskasvanute kohus on märgata, sekkuda ja selgitada. Vägivallale ning kiusule ei ole õigustust,” kirjutas minister Kersna oma kirjas ning tuletas meelde, et meie hariduse alusväärtused on ausus, hoolivus, aukartus elu vastu, õiglus, inimväärikus, lugupidamine enda ja teiste vastu, aga ka vabadus, demokraatia ja õigusriiklus. “Praegu lasub koolitöötajatel senisest veelgi suurem vastutus alusväärtuste hoidmisel. Parim, mida saame meie laste jaoks täna teha, on olla eeskujuks, jääda vabaduste kaitsel kindlameelseks, ausaks, lugupidavaks ja hoolivaks,” kirjutas minister.

Ministri sõnul tuleb Eestisse põgenenud lastele tagada võimalus oma haridusteed jätkata. “Seega on lähiajal meie haridussüsteemi sisenemas tuhandeid sõjapiirkonnast põgenenud lapsi ja noori. See on haridussüsteemile suur väljakutse, millega saame hakkama vaid riigi ja kohaliku omavalitsuse koostöös. Võtame nad vastu hoolides, turvalist keskkonda ja parimat haridust pakkudes,” kirjutas Kersna.

“Selleks, et Ukraina sõjakoleduste eest Eestisse jõudvad lapsed ja noored ei peaks kogema veel lisaks rahvuste pinnalt tekkivaid konflikte, palume ukraina õpilased suunata eelkõige eestikeelsetesse koolidesse. Seda on tungivalt soovitanud ka Eesti Ukraina kogukonna esindajad,” kirjutab Kersna, kelle hinnangul võib vene õppekeelega koolidesse õpilase suunata vaid juhul, kui lapsevanem seda ise eelistab ja mõistab riske ning talle on ka tutvustatud eesti õppekeelega koolide võimalusi. Ministri sõnul ennetab sõjapõgenikest laste kohene suunamine eestikeelsesse haridussüsteemi võimalikke konflikte ning aitab lastel kiiremini kohaneda eestikeelse keskkonnaga. 

Oma kirjas tänas minister kohalike omavalitsuste juhte, kes koostöös kogukondadega on võtnud Eestisse saabunud sõjapõgenikud hoolides vastu.

Veel uudiseid samal teemal

05.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Narva riigigümnaasium saavutas maksimaalse kõrguse

Täna, 5. augustil toodi Narva riigigümnaasiumis alla sarikapärg, sest hoone saavutas maksimaalse kõrguse. Kaasaegses koolihoones aadressil Puškini tn 31 hakkavad 2023. aasta sügisel õppima üle 500 õpilase.

04.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Ukraina ülikoolidesse sai sisseastumistesti sooritada ka Eestis

Eesti on üks neid riike, kes koostöös Ukraina eksamikeskusega korraldas Ukraina ülikoolidesse sisseastumistesti, et toetada Ukraina noorte haridustee jätkumist. Testid toimusid 25.-29. juulil Tallinna Teeninduskoolis ja Tartu Rakenduslikus Kolledžis. Kokku registreerus bakalaureuseõppe testile 300 õpilast.