Sa oled siin

Haridusminister Kersna: Euroopa peab ühiselt Ukraina laste ja noorte hariduse eest seisma

5. aprill 2022 - 18:32

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna ütles täna Luxembourgis Euroopa Liidu haridus- ja noorteministrite nõukogu istungil, et Euroopa Liit peab suurendama rahastust haridusvaldkonda eesmärgiga pakkuda kvaliteetset haridust nii Ukraina sõjapõgenikele kui kõikidele ELi kodanikele. Kohtumisel sai sõna ka Ukraina haridusminister Serhiy Shkarlet.

"Tänaseks on Eesti vastu võtnud ligi 10 000 Ukraina last ja noort, kes peavad saama meie haridussüsteemis turvaliselt õppimist jätkata. Eesti rahvastik on suurenenud 2% võrra ning see tähendab täiendavaid kulutusi igas valdkonnas, kuid eriti teravalt näeme seda majutus- ja haridusvallas," ütles haridus- ja teadusminister Liina Kersna Luxembourgis.

Ministri sõnul on antud kriisis liikmesriikide vaheline koostöö väga tähtis, sest kõigil on sarnased väljakutsed, näiteks tuleks kokku leppida ühised reeglid Ukraina sõjapõgenikest laste ja noorte varasema haridustee tõendamises ja lõpetamistingimustes.

Euroopa Liidu haridusministrid pidasid oluliseks, et Ukrainast saabunud lapsed ja noored jätkaksid õpinguid olemasolevas haridussüsteemis, mis eeldab ka vastuvõtvates riikides süsteemset keeleõpet. Samas pidasid ministrid oluliseks sõjast põgenenud laste ja noorte sidet Ukraina koolisüsteemiga distantsõppe platvormi kaudu.

Ukraina haridusminister Serhiy Shkarlet oli Euroopa Liidu liikmesriikidele tänulik, kuna ajal, mil nemad võitlevad oma kodumaal vaenlasega, on nende lapsed Euroopa riikides hästi hoitud. Ukraina haridusministri sõnul peavad lapsed teadma tõde ja neil peab olema võimalus valida vabadus.  “See, et meie lapsed õpivad täna koos koolis teie lastega, tähendab, et meil on ühine tulevik,” ütles Ukraina minister.

Visiidi käigus arutas minister Liina Kersna Ukraina kriisiga seonduvaid tegevusi ka Läti haridus- ja teadusminister Anita Muižniece ning Leedu haridus- ja teadusminister Jurgita Šiugždinienėga. Ministrid leidsid, et väga oluline on põgenikke vastu võtta ennekõike riigikeelsetesse üldhariduskoolidesse ning toetada Ukraina tudengite ja õppejõudude lõimimist kõrgharidusse.

Minister Liina Kersna saatis Euroopa Komisjoni haridusvolinik Mariya Gabrielile konkreetsed ettepanekud, kuidas muuta ELi programmide Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse võimalusi paindlikumaks. Ministri sõnul tuleks lisaks jooksva perioodi eelarvevahenditele kasutada ka eelmise programmiperioodi vahendeid ning võimaldada Ukraina tudengitel õppida kõrgharidusasutustes ka ilma koolidevaheliste raamlepinguteta.

Fotod HTMi pildigaleriis

Veel uudiseid samal teemal

01.07.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Ukraina sõjapõgenikele mõeldud Vabaduse Kooli on sisseastumisavalduse esitanud ligi 400 Ukraina noort

Esimese kuu aja jooksul on Vabaduse Kooli õppima asumiseks esitanud avalduse pea 400 Ukraina noort. Juulikuus jätkub avalduste vastuvõtt ning vestlused gümnaasiumiastmesse suunduvate noortega.

30.06.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Pelgulinna riigigümnaasium sai nurgakivi

Täna, 30. juunil sai nurgakivi Tallinnasse Kolde puiesteele loodav Pelgulinna riigigümnaasium, kus hakkab õppima üle tuhande gümnasisti.