Sa oled siin

Haridus-ja teadusministri Mailis Repsi avakõne Gaudeamusel

22. juuni 2018 - 23:32
Mailis Reps
Foto autor: Heikki Leis

Head lauljad, tantsijad ja pillimängijad, austatud külalised!

Kassitoomel kooride loitsu saatel  süttinud „Ajaratas“  on tuli, mis andis endast sädeme tuhandetele tõrvikutele, mille saatel rahvas siia, XVIII Gaudeamuse avapeole kogunes. Tänaseks ja järgnevateks peopäevadeks on siia, Tartusse tulnud 4500 noort tantsijat, lauljat ja pillimängijat. See näitab, kui aktiivsed on tudengid oma rahvakultuuri ja traditsioonide säilitamisel.


Täna algav üliõpilaspidu on üheks verstapostiks meie riikide 100. sünnipäeva pidustustes. Sada aastat oleme suutnud oma vabadust  ja omariiklust hinges kanda ja 27 aastat tagasi  õnnestus meil omariiklus taastada. Balti riikide  vabadusliikumises on ka Gaudeamusel olnud oma roll – tuldi ju 1988. aastal Vilniuses toimunud Gaudeamusel esmakordselt peole rahvuslippude lehvides.


On tähenduslik, et juubeliaasta Gaudeamus leiab aset just oma sünnilinnas Tartus. Legendaarse koorijuhi Richard Ritsingu algatatud peost 1956 on saanud tugev ja elujõuline traditsioon.  Selle eest – kummardus maestrole igaviku radadele ja Tartu linnale,  nii esimesele kui tänasele peokorraldajale. Iga traditsioon kasvab ajas, kui teda hoitakse, ja nii on mitmete põlvkondade üliõpilaste ühistest laulu- ja tantsupidudest saanud üks Baltimaade koostöö ilusamaid sümboleid.


Traditsioonid ja kombed muutuvad ajas ning kindlasti on tänane Gaudeamus hoopis teist nägu, kui Tartus toimunud esimene pidu. Üks on siiski jäänud üle aegade muutumatuks – rõõm ühisest musitseerimisest ja tantsimisest. Tänan ja tunnustan südamest kõiki koori-, tantsu- ja orkestrijuhte, kes on aidanud Gaudeamuse tuld üle aastate elus hoida – nii kergematel kui ka väga keerulistel aegadel. Tänu teie tehtu eest vaatab vastu siinsete noorte  ja kõikide peokülaliste silmist!


Laulude, tantsude ja pillilugude esitus eeldab head meeskonnatööd, mis kannab üksteisemõistmist, sõprust ja ühtekuuluvustunnet ning mille tulemus pakub kuulajatele-vaatajatele meeliülendavat kogemust. Ühes taidlusega sündinud sõprussuhted seovad ja jäävad sageli kestma kogu eluks – hoidke ja hinnake neid!


Praegu on kõige valgem ja ilusam aeg aastas. Eile oli suvine pööripäev, mil päev oli kõige pikem ja ööpimedust nagu polnudki. Homset jaaniõhtut saame tähistada Eestis esmakordselt  öötantsupeoga „Jaaniöö müsteerium“. Jaaniöö salapära loob hea pinnase nii suuremate kui väiksemate imede sünniks.


Soovin kõigile taidlejatele jaksu ja säravaid silmi – teie oletegi seekord üks osa jaaniöö imest! Elagu Baltimaade ülikoolid, meie riigid ja rahvad, elagu iga üliõpilaspere liige! Elagu tudengivaim, mis hoiab ja kannab edasi traditsioone! Vivat, crescat, floreat Gaudeamus!

Teemad: 

Veel uudiseid samal teemal

31.03.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Tänasest saab esitada aasta õpetaja kandidaate

Haridus- ja Teadusministeerium tunnustab sel aastal kaheksandat korda haridustöötajaid ja hariduse toetajaid. Aasta õpetaja konkursile saab kandidaate esitada 30. märtsist kuni 26. aprillini ministeeriumi veebilehel. Alates sellest aastast määratakse riiklik hariduspreemia lisaks senistele kategooriatele ka huvialaõpetajale ja senise ühe asemel antakse välja kuni kolm haridustöötaja elutööpreemiat.

30.03.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Neljapäeval algavad iganädalased live-koolitunnid õppimisest ja õpetamisest

Sel nädalal leiab aset esimene Haridus- ja Teadusministeeriumi, Eesti Haridustehnoloogide Liidu ja Telia koostöös sündiv live-koolitund õppimisest ja õpetamisest. Tund „Kuidas tõhusalt õppida?“ toimub neljapäeval, 2. aprillil kell 11.00.