Sa oled siin

Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi tervitus riigieksamite alguse puhul

29. mai 2020 - 10:04

Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi tervitus riigieksamite alguse puhul.

Head eksamitegijad!

Tänavuse õppeaasta eel ütlesin, et meil tuleb digipöörane õppeaasta. Pidasin siis silmas koolide uuenevaid IT taristuid, koolidesse jõudvaid nutikaid seadmeid ja suurenevat digiõpikute valikut – kõike seda, mis aitab nüüdisajastada õppekeskkonda. Õppeaasta kujuneski digipööraseks, kuid palju jõulisemalt, kui me tookord, sügise hakul oskasime ette kujutada. Sõnas on vägi, nagu ütles Veljo Tormis. Eesti rahvatarkuste seas on selle väe kohta palju õpetlikke ja ka hoiatavaid ütlemisi. Vahetult eesti keele eksami eel on igati sobilik meenutada vanasõnu:

Hea sõna võidab võõra väe.
Sõna vägi on suurem kui sõjavägi.
Rääkimine hõbe, vaikimine kuld.
Enne mõtle, siis ütle.
Suuga teeb suure linna, käega ei kärbse pesagi.
Ausõnal augud sees.
Lahke sõna aitab rohkem kui vits.
Meest sõnast, härga sarvest.
Suu ees sulasõber, tagaselja verivaenlane.
Pipart sulle keele peale.

Keel on midagi enesestmõistetavat, mida kasutame päevast päeva, ilma et selle üle põhjalikumalt juurdleksime. Ometi on keelekasutusel suur jõud ja välja öeldud sõnadel mõju. Vajame kõik julgustavat ja toetavat sõna. Targa sõnaga, mis õigel ajal öeldud, võib palju head korda saata. Lohaka ja mõtlematu ütlemisega on vastupidi – võime endale hoopis probleeme tekitada. Kõik oleneb sellest, mida me oskame antud olukorras öelda ja kuidas me seda teeme. Peame teadma, milliseid sõnu kasutame ja milliseid väldime. Kord lendu lastud sõna enam tagasi võtta ei saa.

Tulles tagasi digipöörase õppeaasta juurde – neid sõnu olen valmis ikka ja jälle kordama. Märtsi keskel üleilmse viirusepuhangu tõttu distantõppele üle minnes oli Eesti paljude riikidega võrreldes kindlamas seisus. Digivahendite, e-õppe materjalide ja e-õpikeskkondade kasutamine õppetöös polnud meie jaoks ju midagi uut. Ometi tuli ka meil distantsõppe esimestel nädalatel kiiresti ja väga palju uut õppida. Näiteks selgus, et varasemast hoopis enam läks vaja enesejuhtimise ja iseseisva töö oskust.

Head koolilõpetajad! Ma tunnustan teid, teie õpetajaid ja vanemaid tehtud töö ja nähtud vaeva eest. Tänu teie südikusele jätkus hariduselu Eestis ka eriolukorra ajal ning e-õppe võimalused ja võimekus kasvasid veelgi.

Soovin teile tänaseks eesti keele riigieksamiks rahulikku meelt, nutikaid mõttekäike ja oskuslikku sõnavalikut. Olge tublid!

Veel uudiseid samal teemal

09.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

COVID-19 kriisis kannatanud inimesed saavad võimaluse arendada oskusi tasuta rahvusvahelistel veebipõhistel kursustel

Alates tänasest on töötutel ning COVID-19 puhanguga seotud piirangute või tervisekriisi tõttu kannatada saanud sektorite töötajatel ja ettevõtjatel võimalik osaleda tasuta rahvusvahelistel veebipõhistel kursustel, mida pakub digiõppe platvorm Coursera. Eestist saab võimaluse aasta lõpuni tasuta õppida kuni 50 000 inimest. Kõik huvilised saavad end kursustele registreerida haridusportaali kaudu.

09.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Põhikoolilõpetajad saavad võimaluse sooritada eesti keele kui teise keele B2 taseme eksamit

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks määruse muudatuse, millega luuakse põhikooli lõpetajatele võimalus sooritada eesti keele kui teise keele B1-taseme lõpueksami asemel ka kõrgemal ehk B2-tasemel eksamit. Samuti hakatakse tulevikus kandma Eesti Hariduse Infosüsteemi andmeid ujumise algõpetuse kohta ning enne 2004. aastat nii Eestis kui ka välismaal väljastatud lõpudokumente.