Sa oled siin

Haridus- ja teadusminister Mailis Repsi tervitus emakeelepäeva puhul

14. märts 2006 - 0:00

John Kennedylt on pärit kuulus fraas. „Ärge küsige, mida teie riik saab teha teie jaoks, vaid küsige, mida teie saate teha oma riigi heaks.” Seda veidi ümber sõnastades võib öelda: „Ärgem küsigem, mida keel annab meile. Küsigem, mida meie saame anda keelele.”

Emakeel ja õigus seda kasutada on iseseisvas Eesti Vabariigis nii iseenesestmõistetavad asjad, et mõlemad küsimused võivad vastamiseks raskeks osutuda. Ent kindel on see, et keele areng ja koos sellega säilitamine on tagatud seda paremini, mida rohkem keelt kasutatakse.

Jagan Aasta Õpetaja, Kiviõli 1. Keskkooli emakeeleõpetaja Maire Eiert´i optimismi. Õpetaja Eiert kinnitab tänases Eesti Päevalehes avaldatud intervjuus, et kena ja vastutustundlik suhtumine emakeele õppimisse on säilinud. Nelikümmend neli aastat Kiviõlis emakeelt õpetanud Eiert on veendunud, et eesti keel „ei hääbu, meie rahvana ja patriootidena ikka suudame selle alles hoida”.

Ehkki puu istutajal pole tavaliselt võimalik tunda rõõmu selle täiskasvanuks saamisest, ei võta see temalt kohustust istikut mulda pista. Ka meil on kohustus oma keelt hoida ja arendada, teadmata, mis sellest järgmiste põlvkondade jooksul saab. Uskudes, et maailm ei muutu päris üks- või vähekeelseks, on meie ülesanne täna teha kõik, et alles jäänud keelte hulgas oleks ka meie oma.

Tervitan tänase emakeelepäeva puhul kõiki õpetajaid ja õpilasi, eesti keele arendajaid ja kasutajaid. Soovin, et eesti keel jääks meile väga kalliks ka edaspidi ja et eesti keele kõnelejaid - olgu emakeelena või võõrkeelena - tuleks üha juurde.

Head emakeelepäeva!

Mailis Reps
Haridus- ja teadusminister