Sa oled siin

Haridus- ja Teadusministeerium jätab kavandatava erarakenduskõrgkooli õppe õiguseta

20. november 2019 - 8:45

Haridus- ja Teadusministeerium kavatseb mitte anda õppe õigust erarakenduskõrgkoolile Nordic School of Hospitality and Innovation, kuna valdavalt välisüliõpilasi vastu võtta plaaniva kõrgkooli jätkusuutlikkus on küsitav.

Ministeerium tugineb õppe õiguse andmisest keeldumisel Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuuri ekspertiisile ja Siseministeeriumi hinnangule.

Ministeeriumi asekantsler Indrek Reimand märkis, et hinnangutes välja toodud riskid on kaalukad. „Lisaks julgeolekuga seotud probleemidele on suur küsimärk kooli jätkusuutlikkus, kui tulevaste tudengite õppima asumine sõltub elamisloa saamisest. Lõppkokkuvõttes seaksime ohtu üliõpilaste õigused, sealhulgas õiguse saada kvaliteetset kõrgharidust,“ ütles Reimand.

Erarakenduskõrgkool Nordic School of Hospitality and Innovation (edaspidi NSHI) taotles inglisekeelse õppe läbiviimise õigust rakenduskõrgharidusõppes isikuteeninduse õppekavagrupis. Kõrgkool nägi oma üliõpilastena valdavalt välisüliõpilasi, kellest suur osa tulnuks kolmandast riikidest.

Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuuri (edaspidi EKKA) hindamisnõukogu tõi välja, et rahvusvaheline üliõpilaskond ei taga veel iseenesest õppekava rahvusvahelisust. Vaja on selgelt määratleda rahvusvahelisuse olemus ja ulatus, töötada välja kõrgkooli finantsriskianalüüs ja riskide juhtimise kava. EKKA hinnangul ei ole selgust ka värvatavate õppejõudude profiilis ja kogemustes.

Kolmandatest riikidest pärit üliõpilaste arvu olulise suurenemisega kasvaks Siseministeeriumi hinnangul oht Eesti sisejulgeolekule ning töökoormus õiguskaitse- ja julgeolekuasutustele.

Õppe õigust taotlenud kõrgkool plaanis õpet hotelliteeninduse ja –majanduse õppekaval. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tööjõuvajaduse ja -pakkumise prognoosis aastani 2021 ei nimetata majutust, toitlustust ja turismi tööjõupuudusega valdkondadena.

Isikuteeninduse õppekavagrupis rakenduskõrgharidusõppes on praegu õppe õigus Eesti Ettevõtluskõrgkoolil Mainor ja Tartu Ülikooli Pärnu kolledžil ning mõlemad pakuvad õpet eesti keeles.

Veel uudiseid samal teemal

09.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

COVID-19 kriisis kannatanud inimesed saavad võimaluse arendada oskusi tasuta rahvusvahelistel veebipõhistel kursustel

Alates tänasest on töötutel ning COVID-19 puhanguga seotud piirangute või tervisekriisi tõttu kannatada saanud sektorite töötajatel ja ettevõtjatel võimalik osaleda tasuta rahvusvahelistel veebipõhistel kursustel, mida pakub digiõppe platvorm Coursera. Eestist saab võimaluse aasta lõpuni tasuta õppida kuni 50 000 inimest. Kõik huvilised saavad end kursustele registreerida haridusportaali kaudu.

09.07.2020|Haridus- ja Teadusministeerium

Põhikoolilõpetajad saavad võimaluse sooritada eesti keele kui teise keele B2 taseme eksamit

Valitsus kiitis tänasel istungil heaks määruse muudatuse, millega luuakse põhikooli lõpetajatele võimalus sooritada eesti keele kui teise keele B1-taseme lõpueksami asemel ka kõrgemal ehk B2-tasemel eksamit. Samuti hakatakse tulevikus kandma Eesti Hariduse Infosüsteemi andmeid ujumise algõpetuse kohta ning enne 2004. aastat nii Eestis kui ka välismaal väljastatud lõpudokumente.