Sa oled siin

Euroopa Liidu konkurentsivõime nõukogus tõdeti teaduse ja innovatsiooni keskset rolli kestlikus majanduskasvus

4. juuli 2019 - 20:08
Ühisfoto

Täna Helsingis toimunud Euroopa Liidu konkurentsivõime nõukogu mitteametlikul kohtumisel arutati teaduse ja innovatsiooni rolli üle kestliku arengu tagamisel. Ministrid tõdesid, et teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni mõju saavutamiseks on vaja ületada poliitikavaldkondade vahelisi piire ning kaasata senisest enam kodanikuühiskonda. 

Eestit kohtumisel esindanud Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Indrek Reimandi sõnul arutleti, kuidas erinevad valdkonnad paremini koos toimiksid ja kuidas rakendada teaduse potentsiaali parimal viisil. „Teadus on ühiskonda edasiviiv jõud ning teaduse, ettevõtluse ja kodanikuühiskonna ühisest jõupingutusest sündiv sünergia on vajalik, et tegeleda keerukate väljakutsetega nagu kliima soojenemine,“ sõnas Reimand. Ta lisas, et valdkondade ülene planeerimine on fookuses ka Eestis, kus valmimisel on Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi koostöös ühine teaduse, arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse strateegia.

Kohtumisel osalejad rõhutasid, et majanduskasv peab senisest enam arvestama ÜRO säästliku arengu eesmärkidega ning teadus ja innovatsioon on sobivaimad vahendid, mille abil leida lahendusi kõige teravamatele ühiskondlikele probleemidele. „Sügisel alustavad tööd kõrgetasemelised ekspertgrupid, kelle ülesandeks on välja sõeluda erinevates valdkondades just need teemad, mis vajavad kiireid ja nutikaid lahendusi: näiteks puhta vee ja piisavate toiduvarude tagamine, vähiga võitlemine või kliimamuutuste pidurdamine,“ selgitas Reimand. Tema sõnul on uut tüüpi nn missioonipõhisele lähenemisele kõrged ootused ning see avab uued võimalused Eesti teadlastele ja ettevõtjateleväljakutsete lahendamisel osalemiseks.

1. juulist Euroopa Liidu Nõukogu eesistujana alustanud Soome juhtimisel jätkuvad arutelud kestliku majanduskasvu ja konkurentsivõimelise Euroopa üle sügisel.

Teemad: 

Veel uudiseid samal teemal

08.07.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Eesti paistab Euroopas innovatsiooniga silma

Euroopa innovatsioonitaseme värsked võrdlusandmed näitavad, et Eesti kuulub kõige kiiremini innovatsiooni arendanud riikide hulka.

05.07.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Mailis Reps: maailma suurimad riigid küsivad meie nõuandeid ja kogemusi oma haridussüsteemi kaasajastamisel

„Eesti haridussüsteem on maailma tipus tänu sellele, et meil on kõigil võrdne ligipääs haridusele ning teisalt suudame koolides oskuslikult tehnoloogilisi lahendusi õppimises ja õpetamises kasutada,“ ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps eile Pariisis toimunud G7 haridusministrite tippkohtumisel.