Sa oled siin

Eestikeelse ettevõttenime võistluse võitsid Puupagana OÜ, Valge Klaar, Sõltumatu Tantsu Lava ja OÜ Tulõtungal

7. oktoober 2016 - 9:52

Täna toimuval nimeseminaril antakse üle eestikeelse ettevõttenime võistluse auhinnad, laureaadid on Puupagana OÜ tööstusettevõtte kategoorias, Valge Klaar teenindusettevõtte kategoorias, Sõltumatu Tantsu Lava vabaühenduste kategoorias ning OÜ Tulõtungal aasta uustulnuka kategoorias.

Emakeelepäeval välja kuulutatud võistluse „Ehe Eesti – Eesti ettevõttele eesti nimi“ eesmärk on väärtustada eestikeelseid äri- ja ettevõttenimesid ning juhtida inimeste tähelepanu avaliku ruumi võõrkeelestumisele. Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtner märkis, et tunnustuse väärilised äri- ja ettevõttenimed on eestikeelsed, kõlalt ja kirjapildilt eestipärased ning kujundlikud.

Eesti keelenõukogu esimees Birute Klaas-Langi sõnul lähtus žürii hindamisel eeldusest, et eestikeelse nimega on võimalik edukalt ennast meelde jätta ja Eesti ettevõtteid välismaalgi tutvustada. „Olulised on kujundlikkus ja eristusvõime, nime ajalooline taust ehk nime lugu, kuid samuti seos ettevõtte enda tegevusalaga. On hea meel tõdeda, et väljavalitud ettevõttenimed esindavad neid ideaale väga mitmekesisel viisil,“ ütles Birute Klaas-Lang.

Tööstusettevõtte kategoorias võitnud Puupagana OÜ nimi viitab selgelt valdkonnale, millega ettevõte tegeleb (puu ja puit), mis on Eestile iseloomulik, samas seostub nimi millegi maade ja metsade taguse, salapärase ja ürgsega, nagu seda ka puu ja puit ise on. Nimes on eht-eestilikku sitkust ja visadust. Puupaganad tegutsevad Eesti lõunapiiri ja ka Paganamaa lähedal Valgamaal.
Žürii märkis ära ka nimed: AS Kagu-Eesti Turvas, Luige Kivi OÜ, Puraviku Tuuleveski OÜ, Oma King.

Teenindusettevõtte kategoorias võitnud Valge Klaari puhul pidas žürii kiiduväärseks seda, et läbinisti ingliskeelses IT-maailmas on ühe tuntuima ingliskeelse ettevõtte Apple´i Eesti esindus valinud nimeks täiesti eestikeelse ja Eestile väga omase nime, mis seostab siinse Apple’i logo ja populaarse õunasordi. Lisaks annab sõna klaar ka vihje ettevõtte tööstiilile.
Žürii märkis ära ka nimed: Lest ja Lammas, OÜ Liuglev Konn, OÜ Moosinägu, OÜ Rändsaekaater.

Vabaühenduste kategoorias võitnud Sõltumatu Tantsu Lava nimi on selge, eestikeelne ja eestipärane, avab hästi tegevuse sisu.

Aasta uustulnukas OÜ Tulõtungal näide sellest, kui elujõulised on meie murded. Võrukeelne nimi Tulõtungal kannab endas hariduse ja valgusega seotud mõisteid (ettevõte tegeleb täienduskoolitusega), teisalt aga iseloomustab Eesti keelelist rikkust.
Žürii märkis ära ka: õpilasfirma Puulips, OÜ Murukratid, kohvik Nohik.

Nimevõistluse kuulutasid välja Eesti keelenõukogu ja Emakeele Selts koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga. Laureaadid valis välja žürii, kuhu kuulusid Eesti Keelenõukogu, Emakeele Selts ning Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni esindajad. Kandidaate võisid esitada kõik ettevõtted, üksikisikud, mittetulundusühingud, avalik-õiguslikud ja riigiasutused kuni 15. septembrini.

Seminaril arutletakse koha-, isiku- ja ärinimede üle

Nimevõistluse võitjaid tunnustatakse täna Eesti keelenõukogu korraldataval avalikul nimeseminaril, mis käsitleb riigi rolli kohanimede, isikunimede ning ärinimede panemises.

Nimede panemisel ja kasutamisel annab riik ettekirjutusi ja piiranguid, mille üle on seni puudunud laiem avalik arutelu. Mõned piirangud on antud avalikes huvides, sealhulgas eesti keele ja kultuurikeskkonna kaitseks, ent nende täpne rakendamine tekitab paratamatult küsimusi. Nimede kohta käivate nõuete hulk on erinev, alates suhteliselt rangelt reguleeritud kohanimedest kuni praktiliselt piiranguteta ärinimedeni.

Nimeseminar toimub Tallinnas Eesti Keele Instituudis algusega kell 11. Päevakava.

Lisainfo nimeseminari ja konkursi kohta: Eesti keelenõukogu esimees Birute Klaas-Lang (birute.klaas-lang@ut.ee, telefon 50 69 749)

Teemad: 

Veel uudiseid samal teemal

05.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Narva riigigümnaasium saavutas maksimaalse kõrguse

Täna, 5. augustil toodi Narva riigigümnaasiumis alla sarikapärg, sest hoone saavutas maksimaalse kõrguse. Kaasaegses koolihoones aadressil Puškini tn 31 hakkavad 2023. aasta sügisel õppima üle 500 õpilase.

04.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Ukraina ülikoolidesse sai sisseastumistesti sooritada ka Eestis

Eesti on üks neid riike, kes koostöös Ukraina eksamikeskusega korraldas Ukraina ülikoolidesse sisseastumistesti, et toetada Ukraina noorte haridustee jätkumist. Testid toimusid 25.-29. juulil Tallinna Teeninduskoolis ja Tartu Rakenduslikus Kolledžis. Kokku registreerus bakalaureuseõppe testile 300 õpilast.