Sa oled siin

Eesti kõrgkoolid loovad ühtse sisseastumise infosüsteemi

7. veebruar 2005 - 0:00

Uus infosüsteem, mille valmimist kavandatakse käesolevasse suvesse, peaks juba uue õppeaasta vastuvõtuks võimaldama ID kaarti omavatel üliõpilastel oma sisseastumistaotlusi esitada samaaegselt mitmesse kooli uue “portaali” ja teiste elektrooniliste kanalite kaudu üle interneti. Samas vähendab süsteem ka koolide vajadust palgata sisseastumisperioodil suurt hulka ajutisi vastuvõtuga tegelevaid töötajaid.

Haridus- ja Teadusministeeriumi IT nõuniku Jaak Antoni sõnul näitab igapäevaselt omavahel konkureerivate kõrgkoolide koostöö soovi kasutada ressursse efektiivsemalt ja arvestada tudengite ootustega. “Selle süsteemi loomise tulemusena ei pruugi juba käesoleval suvel paljudel ülikoolidesse pürgijail sõita sisseastumiseks vajalike dokumentidega mööda Eestit ringi, vaid piisab mõnekümne minutilisest klõbistamisest arvutiklaviatuuril,” ütles Anton.

“Oleme selle infosüsteemi loomist ette valmistanud koostöös kõrgkoolide ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga juba üle aasta,” ütles EITSA juhatuse esimees Toomas Sõmera. “Nüüdseks on analüüsid tehtud ja kõrgkoolid on astumas lepingulisse suhtesse ühtse sisseastumise infosüsteemi arendamiseks ja haldamiseks.” Sõmera lisas, et infosüsteem on riiklikult toetatud projekt ja ühtlasi üks avalikest teenustest, mille realiseerimine elektroonsel teel on seatud eesmärgiks Eesti e-riigi tegevuskavades, riiklikus arengukavas ning ka Euroopa Liidu tegevuskavas eEurope2005.

Täna sõlmitav leping loob raamistiku SAIS-i edasiseks arendamiseks ja haldamiseks peale seda, kui EITSA on koostöös AS-iga Cell Network sisseastumise infosüsteemi suveks valmis saanud ning seejärel Haridus- ja Teadusministeeriumile selle üle andnud. Infosüsteemi loomine läheb kokku maksma enam kui 3,5 miljonit krooni, mis finantseeritakse täies ulatuses EITSA Tiigriülikooli programmi ja Euroopa Regionaalarengu Fond (ERDF) vahenditest. 2004. aasta alguses eraldas EITSA raha ülalkirjeldatud infosüsteemi analüüsiks ja realiseerimiseks. Töövõtja leidmiseks läbiviidud riigihanke võitis Cell Network. Koostöös EITSA-ga taotles Haridus- ja Teadusministeerium struktuuritoetust SAIS-i raud- ja tarkvara hankimiseks ning Vabariigi Valitsus kinnitas RAK-i meetme 4.5 “Infoühiskonna arendamine” investeeringuteks ette nähtud ERDF-i toetuse kasutamise kava põhinimekirjas ka sisseastumise infosüsteemi rakendamise rahastamise. Hilisem arendamine ja haldamine kaetakse kõrgkoolide ning Haridus- ja Teadusministeeriumi ühise rahalise panusega.

SAIS-i konsortsiumilepingule alla kirjutavad kõrgkoolid (tähestiku järjekorras) on Audentese Ülikool, Eesti Infotehnoloogia Kolledž, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Muusikaakadeemia, Eesti Põllumajandusülikool, Estonian Business School, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused, Mainori Kõrgkool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Pedagoogikaülikool, Tartu Meditsiinikool ja Tartu Ülikool.

Lisainfo:  

Toomas Sõmera
EITSA juhatuse esimees
628 5800

Jaak Anton
Haridus- ja Teadusministeeriumi IT nõunik
50 65 655

Aire Koik
Haridus- ja Teadusministeeriumi Teabekorralduse osakonna konsultant
7350 155