Sa oled siin

Eesti ja Ukraina noortele mõeldud lõimumise ja keeleõppe laagrites saab osaleda üle kümne tuhande noore

30. juuni 2022 - 14:50

Haridus- ja Teadusministeerium toetab enam kui kahe miljoni euroga lõimumise ja keeleõppe laagreid, mis pakuvad kokku rohkem kui 10 000 Eesti ja Ukraina noorele põnevaid ning harivaid vabaaja veetmise võimalusi nii suvel kui ka sügisvaheajal.

„Meil on väga hea meel, et nii paljud kohalikud omavalitsused, haridusasutused, huvikoolid, noortekeskused kui ka sõjapõgenike tugiorganisatsioonid on ühendanud jõud ning mõelnud ühiselt sellele, kuidas pakkuda Ukrainast pärit noortele koos Eesti noortega sisukaid, arendavaid ja vaimset tervist turgutavaid tegevusi,“ sõnas haridus- ja teadusminister Liina Kersna. “Noortelaagrid on kindlasti hea võimalus uute sõprade leidmiseks ja eesti keele harjutamiseks, et jätkata sügisel õpinguid Eesti koolides.”

Juuni keskpaigas lõppenud taotlusvooru esitati laagrite korraldamiseks kokku 151 taotlust kogusummas 2 082 633 eurot. Esimeses jaos sai positiivse rahastusotsuse 82 taotlust, mida riik toetab 793 176 euroga. Kuna osad korraldajad tegelevad veel laagridokumentide kordaajamisega, kinnitatakse toetuse otsused kahes osas. Esialgse nimekirja järgi on korraldajad planeerinud laagrid nii, et nendest saab osa kokku kuni 11 357 Eesti ja Ukraina 7-19-aastast noort. Lõplik nimekiri toetuse saanud laagritest avaldatakse ministeeriumi kodulehel hiljemalt juuli keskpaigaks.

Noortelaagrid toimuvad üle Eesti igas maakonnas. Enamasti on laagritesse planeeritud ühe maakonna lapsed, kuid mitmed korraldajad teevad ka koostööd teiste piirkondadega. Kõige rohkem on toetuse saajate hulgas üldhariduskoole (30%) ning noorte- ja haridusvaldkonna organisatsioone (20%). 82-st tänaseks kinnitatud laagrist viiakse üheksa läbi ööbimisega projektlaagritena ning ülejäänud päevalaagritena. Ühes laagrivahetuses osaleb minimaalselt kümme noort.

Laagrites pakutav tegevus on mitmekülgne ning levinud on teemapõhine lähenemine laagriprogrammi päevade lõikes. Näiteks ühel päeval tegeletakse rohkem keeleõppega, järgmisel päeval spordi ja muude huvitegevustega. Keelt õpitakse mänguliselt ja loovalt nii ühiste kui ka individuaalsete tegevuste abil.

Laagritoetust saab kasutada kuni 30. oktoobrini 2022, mis tähendab, et laagreid saab korraldada nii suvel kui ka sügisvaheajal.

Lisaeelarvega eraldab riik suviste noortelaagrite korraldamiseks kuni 2,8 miljonit eurot, et soodustada Ukraina noorte kiiremat kohanemist eesti keele ja kultuuriruumiga ning valmidust jätkata sügisel haridusteed eestikeelses koolis. 

Lisainfot laagrite toimumise kohta jagavad ja sihtgruppe teavitavad laagreid korraldavad organisatsioonid.

Veel uudiseid samal teemal

05.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Narva riigigümnaasium saavutas maksimaalse kõrguse

Täna, 5. augustil toodi Narva riigigümnaasiumis alla sarikapärg, sest hoone saavutas maksimaalse kõrguse. Kaasaegses koolihoones aadressil Puškini tn 31 hakkavad 2023. aasta sügisel õppima üle 500 õpilase.

04.08.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Ukraina ülikoolidesse sai sisseastumistesti sooritada ka Eestis

Eesti on üks neid riike, kes koostöös Ukraina eksamikeskusega korraldas Ukraina ülikoolidesse sisseastumistesti, et toetada Ukraina noorte haridustee jätkumist. Testid toimusid 25.-29. juulil Tallinna Teeninduskoolis ja Tartu Rakenduslikus Kolledžis. Kokku registreerus bakalaureuseõppe testile 300 õpilast.