Sa oled siin

Eesti haridus algaval maailmanäitusel: nutikad lahendused, innovatsioon ja rahvusvaheline teaduskoostöö

1. oktoober 2021 - 9:40

Täna algab Araabia Ühendemiraatides Dubais maailmanäitus EXPO, mille eesmärk on näidata saavutusi, millega maailma eri riigid on hakkama saanud. Eesti paviljonis tutvustatakse kuue kuu jooksul Eesti digiühiskonda tervikuna ning olulisel kohal on meie haridus, teadus, innovatsioon ja haridustehnoloogilised lahendused. 

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna sõnul oleme maailmas tuntud tugeva ja võrdse haridussüsteemi ning paindliku e-riigi poolest. "Seda kinnitavad kõrged tulemused PISA uuringus, OECD haridusliku võrdsuse raport ja hea valmidus distantsõppeks. Maailmanäitusel avaneb unikaalne võimalus näidata eeskuju, kuidas muuta haridus üle terve maailma kvaliteetseks ja võimalikult paljudele kättesaadavaks," rääkis minister Kersna.

Eesti hariduse erisaadik Birgit Lao sõnul on Eesti hariduse ekspordi üks oluline eesmärk Dubais tutvustada just riigi ja ettevõtete koostööd. "Oleme teiste riikide ja ettevõteteni viimas sõnumit, et selleks, et hariduslahendused oleksid mõjusad, peavad need jõudma igaüheni ning olema personaalsed. Sellist paindlikkust saab võimaldada vaid avaliku ja erasektori koosloomes," lisas ta.

Eesti haridus saab esmakordselt Dubais toimuval maailmanäitusel ulatuslikku üleilmset tähelepanu. Riigi paviljoni haridusprogramm on üles ehitatud erinevatele teemanädalatele ja -päevadele ning meie haridust tutvustatakse laiale maailmale teadmiste ja õppimise nädalal ("Knowledge and learning week"), mis vältab 12. kuni 18. detsembrini.

Minister Liina Kersna külastab maailmanäitust ning osaleb rahvusvahelisel konverentsil "RewirEd", mis toimub 12. kuni 14. detsembrini, kus on arutluse all haridusuuendused ja innovatsiooni vajalikkus haridusele. Koos ministriga osalevad haridusnädalal avalik-õiguslike ülikoolide Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Maaülikooli esindajad ning Estonian Business Schooli esindaja.

Kuna Eesti digiharidust saadab üha kasvav globaalne huvi, tutvustatakse maailmanäitusel ettevõtete Eliis, Clanbeat, SpeakTX, Opiq, Schoolaby, TutorID, DreamApply, MobiLab loodud haridustehnoloogilisi lahendusi ning korraldatakse debatte teemal, milline võiks olla õpilasekeskne ja kvaliteetne tulevikuharidus. Eesti paviljonis, mis räägib meie digiedulugu maailmale, saab ka tutvuda kaasaegset õpiruumi kujutava klassiruumiga. Samuti toimub koostöös Dubai kaubanduskojaga hariduse ärifoorum, mille fookuses on mõjusad ärilahendused ning kus arutletakse hariduse tulevikulahenduste üle.

Eesti Teadusagentuuri rahvusvahelise turunduse programm Research in Estonia tutvustab, kuidas Eesti saab panustada globaalsete probleemide lahendamisse ja otsib võimalusi, kuidas seda rahvusvahelise koostöö abil veelgi tõhusamalt teha. Ettevõtlus- ja teaduskoostöö võimalusi otsitakse neljas valdkonnas: haridus, personaalne meditsiin, ringmajandus ning tark linn. Eesti teadust tutvustavad oma valdkonna tippteadlased.

Maailma suurimal ärimessil EXPO on esindatud paviljonidega üle 190 riigi ning maailmanäitusele oodatakse osalema rohkem kui 25 miljonit külastajat. Dubais Eestit esindavad ettevõtted otsivad koostöövõimalusi erinevates sektorites.

Maailmanäitus EXPO 2020 Dubai algab 1. oktoobril ja jääb avatuks 2022. aasta märtsi lõpuni. Maailmanäituse peateema „Connecting minds, creating the future“ on juhitud mõttest, et tulevikumaailma loomiseks on vaja ühiselt tegutseda ning teineteist kaasata. Külastajatel on võimalik näha inimkonna kõige uuemaid edusamme, aga rohkelt ruumi on jäetud ka kultuurile ning proovida saab ligi poolesaja rahvusköögi maitseid.

EXPO ala Dubais on 4,38 ruutkilomeetrit, kuhu on ehitatud jätkusuutlik tulevikulinn. Riigi sinine esinduspaviljon asub Expo 2020 Dubai südames Mobility alal peaväljaku kõrval.

Ametlikult osales Eesti maailmanäitusel esimest korda 1937. aastal Pariisis, kui tuli paviljoni jagada koos Läti ning Leeduga. Viimati oli Eesti paviljoniga EXPOl esindatud Saksamaal Hannoveris (2000), Hiinas Shanghais (2010) ja 2015. aastal Itaalias Milanos.

Lisainfot haridusprogrammi kohta maailmanäitusel leiab Education Estonia veebilehel, mida täiendatakse pidevalt. Education Estonia on algatus Eesti hariduse lahenduste ja kogemuse tutvustamiseks maailmas.

Lisainfot Eesti paviljoni tegevuste ja programmi kohta maailmanäitusel saab Eesti EXPO esinduse veebilehel. 

Veel uudiseid samal teemal

27.05.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Riik ja haridustehnoloogia kogukond sõlmisid innovatsiooni ja ettevõtlust toetava koostööleppe

Haridus- ja Teadusministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning EdTech Estonia MTÜ sõlmisid koostöölepingu haridustehnoloogia edendamiseks. Vastastikuse mõistmise ja koostöö memorandum kirjeldab lahti ühised eesmärgid ja koostöö põhimõtted, et ühiselt Eesti haridusinnovatsiooni edasi arendada.

27.05.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Aasta kool 2022 on Läänemaa Ühisgümnaasium

Tänavuse aasta kooli tiitli pälvis Läänemaa Ühisgümnaasium, kellele väga tasavägiselt järgnes Metsküla Algkool ning žürii ja rahvahääletuse punktiarvestuse tulemusena tuli kolmandaks Jüri Gümnaasium.