Sa oled siin

Eesti alustas ühinemist maailma juhtiva molekulaarbioloogia organisatsiooniga

1. juuli 2019 - 10:41
Asekantsler Reimand lõppenud nädalal Heidelbergis, Sakamaal

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning Euroopa Molekulaarbioloogia Laboratooriumi peadirektor Edith Heard allkirjastasid avalduse, millega Eesti on alates tänavu juunist selle organisatsiooni eeldatav liige. Eeldatav liikmelisus on esimene samm täisliikmeks saamisel.

Euroopa Molekulaarbioloogia Laboratoorium (EMBL) kui maailma juhtiv molekulaarbioloogia valdkonna teadustaristu organisatsioon asutati 45 aastat tagasi ja sellega on praeguseks ühinenud 27 riiki. Peamine teaduskeskus asub Saksamaal Heidelbergis.

Eeldatav liikmelisus annab Eesti teadlastele kolmeks aastaks täisliikmetega samad võimalused osaleda organisatsiooni tegevustes, kuid selle aja jooksul ei tasu Eesti liikmemaksu. 2021. aastal tuleb Eestil otsustada täisliikmeks saamise üle. 

Euroopa Molekulaarbioloogia Labori täisliikme staatus võimaldab Eestil saada rohkem kasu Euroopa ühisest teadusruumist ning pääseda ligi teenustele, mis Eestis puuduvad või vajavad tõhustamist, näiteks mitmed siirdemeditsiini, genoomika ja bioinformaatika teenused. Liikmesriikidel on parem juurdepääs ka organisatsiooni teadusaparatuurile ning doktoriõppe ja järeldoktori programmidele.

Euroopa Molekulaarbioloogia Labori liikmelisus avab uusi koostöövõimalusi Eesti väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele ning võimaldab luua otsekontakte võrgustikku kuuluvate maailma juhtivate tööstusettevõtetega, näiteks ravimifirmadega. Eestile pakub huvi eelkõige personaalmeditsiini valdkond ja sellega seonduva ettevõtluse arendamine.

Lõppenud nädalal osales Eesti delegatsioon esimest korda Euroopa Molekulaaarbioloogia Laboratooriumi nõukogu istungil Heidelbergis, kus Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Indrek Reimand andis ülevaate Eesti teadus- ja arendustegevusest ning arengutest Eesti eluteadustes.

Tänavu sügisel on kavas korraldada Eesti huvilistele Tallinnas ja Tartus infopäevad, et tutvustada uusi avanevaid võimalusi. 

Euroopa Molekulaarbioloogia Laboratoorium kuulub Eesti teadustaristu teekaardi nimekirja, mis koosneb riigile olulistest teadustaristutest.

Teemad: 

Veel uudiseid samal teemal

20.09.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Teisipäeval väljub esimene keelerong

Teisipäevast neljapäevani sõidab Tallinna–Narva–Tallinna liinil keelerong, kus kõik soovijad saavad tasuta eesti keelt õppida. Keelerong väljub 24.–26. septembril Tallinnast Narva kell 11.41 ja Narvast tagasi Tallinnasse kell 14.22. Keelerongi tegevused toimuvad spetsiaalses vaguniosas ning oodatud on kõik rongireisijad olenemata soetatud pileti klassist.

18.09.2019|Haridus- ja Teadusministeerium

Teet Margna ja Kristjan Jõekalda lähevad tagasi koolipinki

Eesti hinnatud telestaarid Teet Margna ja Kristjan Jõekalda on võtnud vastu väljakutse panna end proovile erinevates ametites, kaks kanget lähevad tagasi koolipinki uusi oskusi omandama. Nende seiklustest valmib veebiseriaal, mis annab häid ideid, kuhu ja mida võiks õppima minna, et elus paremini toime tulla.