Sa oled siin

Brüsseli IV Euroopa Koolis saab nüüdsest omandada põhiharidust eesti keeles

30. november 2016 - 12:04
Minister Mailis Reps ja Brüsseli IV Euroopa kooli noorema kooliastme direktor Markko Mattus
Minister Mailis Reps ja Brüsseli IV Euroopa kooli noorema kooliastme direktor Markko Mattus Eesti sektsiooni avamise auks korraldatud mõisakoolide näitusel.

Täna avati Brüsseli IV Euroopa Koolis pidulikult eesti sektsioon. Käesoleva aasta sügisest on võimalik Eestist pärit perede lastel Brüsselis elamise ajal omandada põhiharidus eesti keeles. Eestikeelse põhihariduse võimaldamine Euroopa koolis on esmakordne. Seni puudus eestlastel emakeelne sektsioon ja Eesti päritolu õpilased õppisid inglise, prantsuse või saksa keeles ja said emakeele õpet vaid ühe ainetunni päevas.


„Emakeelse sektsiooni loomine on loomulik jätk eestikeelse hariduse andmisel Euroopa koolide süsteemis. Eestikeelse hariduse omandamine on väga oluline, et tagada meie Brüsselis töötavate vanemate lastele kvaliteetne emakeelne haridus. Emakeel on väikese arvuga rahvaste jaoks üks tugevamaid eneseteadvuse allikaid ja sellisena oluline alus, et rahvusena kestma jääda, “ ütles minister Mailis Reps ja lisas: „Kui tahame eestlasteks jääda, tuleb meil kõigil eesti keelt ja meelt hoida ja kaitsta, eesti keeles õpetada ja õppida. On tõeline privileeg võimaldada oma lastel omandada välismaal elades eestikeelset üldharidust. Vaid Belgias Brüsselis elades on see võimalus nüüd olemas, mujal välismaal elades saab see olla vaid unistus. Kindlasti pole vähetähtis ka see, et perede Eestisse tagasipöördumisel lihtsustab eesti keeles omandatud haridus õpilastel oma haridustee sujuvat jätkamist.“


Euroopa koolide peamiseks eesmärgiks on anda ühtset haridust Euroopa ühenduste teenistujate lastele ning aluspõhimõtteks on emakeelse õppe võimaldamine. Omakeelne sektsioon avatakse Euroopa koolis, kui üht ja sama keelt kõnelevate laste arv on selleks piisav. 13 aasta vältel, mil eesti õpilased on õppinud Euroopa koolis Brüsselis, on õpilaste arv aasta-aastalt aina kasvanud. Eesti sektsiooni loomise vajadus ja kohustus tuleneski üha suurenevast õpilaste arvust ja Euroopa koolide konventsioonist tulenevast õigusest kvaliteetsele emakeelsele haridusele. Täna tegutseb Euroopa koolide konventsiooni alusel seitsmes erinevas riigis 14 kooli ligi 25 000 õpilasega. Lisaks tegutseb ka 14 akrediteeritud Euroopa kooli, sh Tallinna Euroopa Kool.


Eesti keelt õpetatakse käesoleval õppeaastal kuues erinevas Euroopa koolis: Brüsseli II Euroopa Koolis Belgias, Luxembourgi I Euroopa Koolis Luksemburgis, Brüsseli IV Euroopa Koolis Belgias, Alicante Euroopa Koolis Hispaanias, Müncheni Euroopa Koolis Saksamaal ja Frankfurdi Euroopa Koolis Saksamaal. Eestist pärit õpilasi õpib ühtekokku Euroopa koolides 256.

Lisainfo:
Brüssel IV Euroopa Kool http://www.eeb4.be/en 
Euroopa koolide konventsioon ja õppeasutuste tutvustus http://www.eursc.eu/en

Veel uudiseid samal teemal

06.12.2021|Haridus- ja Teadusministeerium

Õppetegevuse korraldamine pakaseliste ilmaolude korral

Kindlaks on määratud temperatuurid, mille korral ei pea 1.-9. klassi õpilased kooli tulema, kui transporti pole korraldatud. Ka kehalise kasvatuse tundide läbiviimisel tuleb silmas pidada välistemperatuuri.

03.12.2021|Haridus- ja Teadusministeerium

Kiirtestimine jätkub, et koolid saaksid turvaliselt õppetööd korraldada

Viimasel nädalal avastati üldhariduskoolides 314 positiivset kiirtesti, kokku on viie nädala jooksul toimunud kiirtestimistes saadud 3066 positiivset testitulemust.