Sa oled siin

Balti haridusministrid jagasid kogemusi koroonakriisist väljumisel

27. mai 2021 - 17:57

Täna arutasid Eesti, Läti ja Leedu haridusministrid igakuisel kohtumisel jätkuva pandeemia tingimustes hariduse andmist ning võimalusi, kuidas sügisel võimalikult tavapäraselt kooli naasta saaks.

"Peame haridusministritena kõikjal tunnistama seda, et koroonakriisi suurim väljakutse haridusele ei ole mitte ainult õpilaste mahajäämus või õpilüngad, aga ka vaimne tervis. Sellega tegelemiseks ei ole kahjuks universaalseid lahendusi, vaid tuleb läheneda personaalselt,” sõnas haridus- ja teadusminister Liina Kersna. Ministrid tõdesid ühiselt, et vaja on kiireid lahendusi ning naaberriigid tunnustasid Eestit suviste õpihuvilaagrite algatuse eest.

Minister märkis veel, et oma lähemate naabritega oleme pidevalt kontaktis ning kuna kolme riigi haridussüsteemid koos oma tugevuste ja väljakutsetega on sarnased, siis annab see hea võimaluse kogemusi vahetada ja üksteiselt õppida. Kersna tutvustas kolleegidele ka erinevaid kriisi leevenduseks mõeldud meetmeid. Eesti õpilaste vaimse tervise ja õppimisrõõmu turgutamiseks mõeldud õpihuvi laagrite korraldamiseks on eraldatud 6 miljonit eurot ning veel 6 miljonit eurot on ette nähtud üldhariduskoolidele sügisel õppijatele täiendava toe pakkumiseks. Ligi miljoni eurot on eraldatud koolidele ca 2600 arvuti soetamiseks ja õpilastele jagamiseks ning täiendavad miljon eurot on kavandatud parema internetiühenduse tagamiseks.

Lisaks jätkatakse koolide toetamist õpetajate töökoormuse leevendamiseks: koostöölepinguid asendusõpetajate programmi ning Tallinna Ülikooli ja Tartu Ülikooliga pikendatakse vähemalt käesoleva aasta lõpuni. Samuti otsitakse koos teadlastega parimaid lahendusi, kuidas sügisel kooliaastat võimalikult stabiilselt ja turvaliselt alustada, sealhulgas ka kiirtestide kasutamist.

Läti haridusminister Ilga Šuplinska selgitas, et Lätis on enamus õpilastest olnud distantsõppel alates oktoobri lõpust ning kooliaasta lõpeb juba esmaspäeval, 31. mail. Šuplinska väljendas sarnaselt kolleegidele muret õpilaste edasijõudmise ja nende toetamise üle. Läti kavatseb täiendavalt panustada koolide digihüppesse soetades igale õpilasele arvuti 2025. aastaks.

Leedu haridusminister Jurgita Šiugždinienė märkis, et ka Leedus on õpilased pidanud pikalt õppima distantsilt, kuid kuna õppeaasta lõpeb alles juuni lõpus, on võimalik tegeleda õpilünkade tasandamisega veel ka praegu. Uue õppeaasta jaoks on Leedu planeerinud täiendavalt 5 miljonit eurot õpilaste järeleaitamiseks ning 50 eurot iga õpilase kohta vaimse tervise toetamiseks. Samuti selgitas Šiugždinienė, et õpetajana töötamiseks peab alates uuest õppe aastast olema kas vaktsineeritud või olema valmis regulaarseks testimiseks.

Veel uudiseid samal teemal

11.06.2021|Haridus- ja Teadusministeerium

Haridus- ja Teadusministeerium uuendab strateegiliste partnerite valimise ja rahastamise kontseptsiooni

Haridus- ja Teadusministeerium on alustanud strateegiliste partnerite valimise ja rahastamise süsteemi uuendamist. Partnerorganisatsioonid said sel nädalal tagasisidestamiseks uue süsteemi kontseptsiooni.

08.06.2021|Haridus- ja Teadusministeerium

Reedel on viimane päev õpihuvi laagrite toetuse taotlemiseks

Sel reedel, 11. juunil on viimane tähtaeg õpihuvi laagrite toetuse taotlemiseks. Taotlema on oodatud noorsootöö ja huvitegevuse pakkujad, üldharidus- ja kutsekoolid, koolide, huvikoolide ja avatud noortekeskuste pidajad ning ülikoolid. Toetust saab kasutada kuni 2021. aasta lõpuni, mis tähendab, et laagreid on võimalik korraldada nii suvel kui ka sügis- ja talvevaheajal.Lisainfo: www.hm.ee/kriisitoetus