Sa oled siin

Aasta õppija 2020 Margit Soone panustab kirglikult Eesti loodusturismi

9. oktoober 2020 - 11:21
Täiskasvanuhariduse tänusündmuse laureaadid 2020

Täna Postimehe uues majas ning veebiülekandes toimunud täiskasvanuhariduse tänusündmusel kuulutati aasta õppijaks 2020 Hiiumaa turismihing Margit Soone. Aasta rahva lemmiku tiitli pälvis Kerli Kõiv Võrumaalt ning aasta õppija 2020 eripreemiaga tunnustati Katre Möldrit. Lisaks tunnustati sündmusel silmapaistvamaid täiskasvanute õppimist edendavaid õpitegusid.

Videotervitusega täiskasvanud õppijaid tunnustanud haridus- ja teadusminister Mailis Reps sõnas, et elukestev õpe kuulub tänapäeval inimeseks olemise juurde. „Õppimine ei seostu enam ammu laste ja noortega, sest inimene õpib kogu elu – igal pool ja pidevalt,“ rõõmustades, et ka tänavustele aasta õppija kandidaatidele on täiskasvanuna õppimine avanud uksi töömaastikul, andnud julguse teisi õpetada, loonud uusi võimalusi, avardanud silmaringi ning tekitanud sisemise rahu.“

Aasta õppijaks kuulutatud hiidlane Margit Soone (59) on viimastel aastatel teinud läbi suure pingutuse. Õppinud metsatehnikuks, looduskeskkonna korraldust, omandanud loodusgiidi eriala, täiendanud erinevate keelte oskusi ning läbinud ettevõtluse kursused, et viia läbi põnevaid ning harivaid loodusmatku. Lisaks enesearendamisele jõuab ta teadmisi edasi anda ka teistele, olles kogukonna tunnustatud seenetark. Margitiga on põnev koos metsa minna, sest temalt saab palju uusi teadmisi. “Minu jaoks on oluline inimese areng igal eluperioodil, ka viimases veerandis. Kui leidub paindlikke minu elukorralduse ja huvidega sobivaid kursusi, siis kavatsen ikka ja jälle osaleda,” sõnas Soone.

Rahva lemmiku tiitliga pärjatud Võrumaa aasta õppija Kerli Kõiv (47) juhib üle-eestilist Eesti Avatud Noortekeskuse Ühendust, panustab oma kogukonda, õpib täiskoormusel, läbib erinevaid lisakoolitusi ning jõuab pühenduda ka oma lähedastele. Kerli tahab muuta Eesti elu paremaks ning õpib Tartu Ülikoolis magistriõppes haridusinnovatsiooni.

Aasta õppija eripreemia pälvinud Katre Mölder (49) on viimase kahe aasta jooksul teinud elus täieliku kannapöörde. Pea üheksa aastat Avinurme puiduaidas töötanuna asus Katre õppima floristikat ja ettevõtlust, et avada oma lillepood. Katrele pakuti aga hoopis kunstilise juhi ametikohta Avinurme kultuurikeskuses, kus ta sai endale luua unistuste töökoha.

Lisaks tunnustati sündmusel aasta õpitegu 2020 tiitliga kahte õpitegu.
Aasta õpiteoks kuulutati innovaatiline loengusari „Kuressaare haigla kohtub kogukonnaga“, mille algatajaks on hematoloog dr. Edward Laane. Loengusarjas jagatakse kogukonna liikmetele teaduspõhist meditsiinilist teavet, mille eesmärk on aidata inimestel paremini mõista tervisevaldkonda ning ennetada võimalikke terviseprobleeme.

Aasta õpiteo eripreemia pälvis Pärnumaa Kodukant MTÜ poolt ellu kutsutud kogukondlik siseturvalisuse mäng, mille käigus õpitakse riskiolukordades käituma ning suhtlemist häirekeskusega. Siseturvalisuse mängu partneriteks on Pärnu politsei- ja piirivalveamet, häirekeskus, hädaabikeskus, raudteeohutus, pommirühm, maanteeamet, keskkonnaamet jt ohutuse tagajad. Nende juhendamisel õpitakse, kuidas paigaldada lahaseid, siduda haavu ja anda esmaabi.

Laureaatide tutvustusvideod:
Aasta õppija 2020 Margit Soone
Aasta õppija 2020 eripreemia Katre Mölder
Aasta õppija 2020 rahva lemmik Kerli Kõiv
Aasta õpitegu 2020 loengusari „Kuressaare haigla kohtub kogukonnaga“
Aasta õpitegu 2020 eripreemia Pärnumaa külade siseturvalisuse mäng

7.-16. oktoobrini toimuval täiskasvanud õppija nädalal on fookuses õppimine ja enesetäiendamine kogu elu jooksul. Üle Eesti toimub oktoobrikuus arvukalt täiskasvanuharidust populariseerivaid ning õppimisvõimalusi tutvustavaid tegevusi. Kõikides maakondades toimus maakondlike esinumbrite valimine ning tunnustamine, kelle seast valiti välja aasta tublimad tegijad riiklikul tasemel. Kokku esitati sel aastal konkursile 153 aasta õppija ja 49 õpiteo kandidaati.

Täiskasvanud õppija nädalat korraldavad Haridus- ja Teadusministeerium ning ETKA Andras Euroopa Sotsiaalfondi toel. Rohkem infot aasta õppijate ja õpitegude kohta leiad ETKA Andrase kodulehelt www.andras.ee.

Lisainfo:
Kertu Eensaar
ETKA Andras
kertu@andras.ee
Mob 5299576

Veel uudiseid samal teemal

01.07.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Ukraina sõjapõgenikele mõeldud Vabaduse Kooli on sisseastumisavalduse esitanud ligi 400 Ukraina noort

Esimese kuu aja jooksul on Vabaduse Kooli õppima asumiseks esitanud avalduse pea 400 Ukraina noort. Juulikuus jätkub avalduste vastuvõtt ning vestlused gümnaasiumiastmesse suunduvate noortega.

30.06.2022|Haridus- ja Teadusministeerium

Pelgulinna riigigümnaasium sai nurgakivi

Täna, 30. juunil sai nurgakivi Tallinnasse Kolde puiesteele loodav Pelgulinna riigigümnaasium, kus hakkab õppima üle tuhande gümnasisti.