WHO on tunnistanud Covid-19 leviku pandeemiaks, seega on tegemist force majeure olukorraga.
Kui olete saanud (strateegilise partneri) toetust Haridus-ja Teadusministeeriumist ning seoses eriolukorraga jäävad teie poolt korraldatavad sündmused/koolitused ära, jäävad kulud abikõlblikuks, kui esitate põhjendatud selgituse ning sündmuste/koolituste arved.
Samuti tuleb tõendada, et olete teinud omalt poolt pingutusi kulude tagasisaamiseks (esitades selleks näiteks vastavad e-kirjad).
Kui olete muutnud sündmuse/koolituse aega, peate sellest ministeeriumi teavitama ning kulutused on võimalik teha sündmuse toimumise ajal.
1. jaanuarist 2019 muutus hasartmängumaksu ja kultuurkapitali seadus ning kadus Hasartmängumaksunõukogu, mis toetas seni ka Haridus- ja Teadusministeeriumi valdkondade projekte.
2019. aastal läks ministeerium üle uuele strateegiliste partnerite rahastamise süsteemile.
Strateegiline partner on:
- Vähemalt 3 aastat (või põhjendatud juhul vähem) tegutsenud organisatsioon, kes panustab Haridus- ja Teadusministeeriumi valdkondade (haridus-, teadus-, noorte ja keelevaldkonna) poliitika kujundamisse, sellega seotud seaduseloome ja strateegiate väljatöötamisse ning muutmisse, sh osaleb valdkondlikes töögruppides;
või
- Katusorganisatsioon, mis ühendab mõne HTMi valdkonna organisatsioone ja panustab valdkonna strateegiliste eesmärkide elluviimisse;
või
- Organisatsioon, mis tegeleb haridus-, teadus-, noorte ja keelevaldkonna strateegiliste eesmärkide elluviimisega.
Haridus- ja teadusminister annab strateegilistele partneritele käskkirjaga kindluse vähemalt kolmeaastaseks püsirahastuseks, mis võimaldab tegeleda pikaajaliste eesmärkide täitmisega.
Kõigi partneritega koostatakse läbirääkimiste tulemusel koostöökokkulepped, kus fikseeritakse, mis tegevusi HTM neilt oma eesmärkide elluviimisel soovib ja ootab.
- Eesmärk on sõlmida kokkulepped kuni kolmeks aastaks.
- Kui käesoleval üleminekuaastal ei olda veel valmis mõlemapoolselt pikemaajalisi eesmärke kokku leppima, seatakse see siht edaspidiseks.
Pärast partnerluskokkuleppe lõppemist hinnatakse, kuidas on partnerid on eesmärke ellu viinud ning tehakse edasised otsused jätkamiseks.
Uute partnerite lisandumine
Kui ilmneb, et olemasolevate partneritega ei ole võimalik katta mõnd valdkonna olulist olemasolevat või uut eesmärki, on ministeeriumi ülesanne leida selleks sobiv partner või partnerid. Üldjuhul tehakse seda konkursi korraldamise teel, põhjendatud juhul muul viisil.
Praeguseks välja valitud partnerite leidmiseks ei pidanud HTM konkursi väljakuulutamist otstarbekaks, kuna toimib pikaajaliste partnerite võrgustik.
Küll aga on toimunud partneritega kas kahepoolseid kohtumisi või ümarlaudu, kus vahetati mõtteid uue süsteemi sisse seadmise teemadel.
Kindlasti jätkame arutelusid uue rahastamissüsteemi täiustamiseks.
Aruandlus põhineb koostöökokkuleppel
- Organisatsioonidelt, kes saavad tegevustoetust eelkõige osalemiseks poliitikakujundamises, me detailset aruandlust ei küsi.
- Kolmeaastase tegevustoetuse saajate panust hindame regulaarselt (näiteks osalemisel töögruppides, ettepanekute tegemisel seadusloomes jne).
- Organisatsioonidelt, kes panustavad poliitikate elluviimisesse, soovime tegevusaruannet kokkulepitud tegevuste hindamiseks. Kuluaruannet küsitakse vaid põhjendatud juhul, näiteks põhitegevuse ja sellega kaasnevate kaudsete kulude mõju hindamiseks.
2019. aasta oli üleminekuaasta, mil sõlmiti ka üheaastaseid lepinguid
- Organisatsioonidega, keda oli viimaste aastate jooksul rahastatud HTMi eelarvest, kuid kelle tegevus ei ole otseselt seotud haridus-, teadus-, noorte ja keelevaldkonna strateegiliste eesmärkide elluviimisega.
- Organisatsioonidega, kes osalevad meie valdkondlike strateegiliste eesmärkide elluviimises, kuid kellega soovitakse täiendavalt läbi rääkida eesmärgiga suunata organisatsioon koos tema tegevustega olemasoleva või moodustatava katusorganisatsiooni juurde.
Hasartmängumaksu Nõukogu koosolekute protokollid