Õigusloome

Haridus- ja Teadusministeerium vastutab alljärgnevate seaduste eest:
Eesti Vabariigi haridusseadus

Seadus määrab haridussüsteemi üldised eesmärgid ja korralduse; hariduse tasemed ja ülesanded, Riigikogu, kohaliku omavalitsuse ning Haridus- ja Teadusministeeriumi haridusalased ülesanded, õppeasutuste liigid ja nende tegevuse üldised põhimõtted ning Eesti Hariduse Infosüsteemi alused.

Koolieelse lasteasutuse seadus

Koolieelse lasteasutuse seadus määrab lasteaia õppe- ja kasvatuskorralduse alused, laste ja vanemate õigused ja kohustused ning reguleerib lasteaedade asutamist, juhtimist, rahastamist ja järelevalvet.

Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus

Põhikooli- ja gümnaasiumiseadus määrab üldhariduskooli õppe- ja kasvatuskorralduse alused, õpilaste ja vanemate õigused ja kohustused ning reguleerib üldhariduskoolide asutamist, juhtimist, rahastamist ja järelevalvet.

Kutseõppeasutuse seadus

Kutseõppeasutuse seadus määrab kutseõppeasutuse õppe- ja kasvatuskorralduse alused, õpilaste õigused ja kohustused ning reguleerib kutseõppeasutuste asutamist, juhtimist, rahastamist ja järelevalvet.

Kõrgharidusseadus

Kõrgharidusseaduses reguleeritakse kõrgharidustaseme õppe korraldamise alused, õigused ja kohustused kõrgharidustasemel õppimiseks ning kõrgkoolide tegevuse alused.

Tartu Ülikooli seadus

Tartu Ülikooli seadus määrab Tartu Ülikooli tegevuse erisused teiste avalik-õiguslike ülikoolidega võrreldes.

Tallinna Tehnikaülikooli seadus

Tallinna Tehnikaülikooli seadus määrab Tallinna Tehnikaülikooli tegevuse erisused teiste avalik-õiguslike ülikoolidega võrreldes.

Eesti Maaülikooli seadus

Eesti Maaülikooli seadus määrab Eesti Maaülikooli tegevuse erisused teiste avalik-õiguslike ülikoolidega võrreldes.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia seadus

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia seadus määrab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tegevuse erisused teiste avalik-õiguslike ülikoolidega võrreldes.

Tallinna Ülikooli seadus

Tallinna Ülikooli seadus määrab Tallinna Ülikooli tegevuse erisused teiste avalik-õiguslike ülikoolidega võrreldes.

Eesti Kunstiakadeemia seadus

Eesti Kunstiakadeemia seadus määrab Eesti Kunstiakadeemia tegevuse erisused teiste avalik-õiguslike ülikoolidega võrreldes.

Erakooliseadus

Erakooliseadus reguleerib erakoolide asutamist ja neile koolitusloa taotlemist ning määrab erakoolide õppe- ja kasvatuskorralduse, juhtimise ja rahastamise erisused riigi- ja munitsipaalkoolidega võrreldes.

Õppetoetuste ja õppelaenu seadus

Õppetoetuste ja õppelaenu seadus määrab kutseõppe põhitoetuse, kõrghariduse vajaduspõhise õppetoetuse, doktoranditoetuse ning riigi tagatud õppelaenu saamise tingimused ja korra.

Huvikooli seadus

Huvikooli seadus määrab huvikooli õppe- ja kasvatuskorralduse alused, õppurite õigused ja kohustused ning reguleerib huvikoolide asutamist, juhtimist, rahastamist ja järelevalvet.

Noorsootöö seadus

Noorsootöö seadus reguleerib noorsootöö korraldamist, sh noorsootöö rahastamist riigieelarvest ning Haridus- ja Teadusministeeriumi ja kohalike omavalitsuste ülesandeid. Samuti reguleerib seadus noorte püsi- ja projektlaagrite asutamist, pidamist ja nende üle tehtavat järelevalvet.

Täiskasvanute koolituse seadus

Täiskasvanute koolituse seadus määrab täiskasvanute koolituse liigid ning reguleerib õppepuhkuse andmist ja täiskasvanute koolituse rahastamist.

Kutseseadus

Kutseseadus määrab kutsesüsteemi korralduse alused ning reguleerib kutse andjate ja kutsenõukogude tegevust, kutsestandardite vastuvõtmist ning isikule kutse ja kutsetunnistuse andmist.

Välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamise seadus

Välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamise seadus määrab välisriigis omandatud kutsekvalifikatsiooni tunnustamise tingimused ja korra, juhul kui välisriigis kutsekvalifikatsiooni omandanud isik soovib Eestis töötada ametikohal või kutsealal, millel töötamiseks on õigusaktiga kehtestatud kvalifikatsiooninõuded.

Teadus- ja arendustegevuse korralduse seadus

Teadus- ja arendustegevuse korralduse seadus määrab teadus- ja arendustegevuse korralduse alused ning reguleerib teadusasutuste asutamist, juhtimist, rahastamist ja järelevalvet.

Eesti Teaduste Akadeemia seadus

Eesti Teaduste Akadeemia seadus määrab Eesti Teaduste Akadeemia ülesanded ja akadeemikute staatuse ning reguleerib Eesti Teaduste Akadeemia struktuuri, juhtimist ja rahastamist.

Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi seadus

Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi seadus määrab Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi ülesanded ning reguleerib tema tegevusi erisusi teiste teadusasutustega võrreldes.

Keeleseadus

Keeleseadus reguleerib eesti keele ja võõrkeelte kasutamist suulises ja kirjalikus asjaajamises, avalikus teabes ja teeninduses, eesti viipekeele ja viibeldud eesti keele kasutamist, eesti keele oskuse nõudeid ja hindamist ning järelevalvet.

Arhiiviseadus

Arhiiviseadus reguleerib dokumentide hindamist, arhivaalide kogumist ja säilitamist, neile juurdepääsu võimaldamist ja nende kasutamise korraldamist ning määrab Rahvusarhiivi ja kohaliku omavalitsuse arhiivi tegevuse alused.

Riigi Teatajas on kõik kehtivad õigusaktid ja välislepingud, samuti seaduste ingliskeelsed tõlked. Riigi Teatajast saab otsida ka eelnõusid ja kohtulahendeid.

Eelnõude infosüsteemis (EIS) saab jälgida õigusaktide eelnõude menetlemist, kuid ka osaleda nende avalikel konsultatsioonidel.

Riigikogu lehel saab jälgida seaduste eelnõude menetlemist Riigikogus. Euroopa Liidu õigusaktide lehelt on leitavad kõik kehtivad õigusaktid. Samuti saab sellelt lehelt otsida Euroopa Liidu Kohtu lahendeid ja menetluses olevaid Euroopa Liidu õigusaktide eelnõusid.

Viimati uuendatud 22.06.2023